جغرافیا علمی برای زندگی (بابل)

جهت ارتباط با همکاران سراسر کشور

نقشه های توپوگرافی ایران


+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:46  توسط مریم پوررسول درزی  | 

ترکاشوند ها

 

تُرکاشْوَند ، از طوایف چادرنشین استان همدان ، مرکّب از چهار تیرة رحمتی ، سلیمانی ، ملک جانی / ملی جانی و مرشدعلی . سردسیر این طایفه در دامنه های شمالی کوه الوند تا کوههای کشانی و آرتیمان در نزدیکی تویسرکان ، و گرمسیر آنان در استانهای کرمانشاه (بعضی روستاهای حوالی صحنه و کنگاور و کرمانشاه )، ایلام (دره شهر) و خوزستان (اندیمشک و دزفول ) قرار دارد (برقعی ، ص 3، 5، 33ـ 35؛ مرکز آمار ایران ، 1369 ش ، ص 17). مرتعِ چمنِ اَندائی واقع در لاله جینِ (لالجین ) همدان نیز بیش از یک قرن پیش از مراتع آنان بوده (سالور، ج 1، ص 380) که نشان می دهد مراتع سردسیری ترکاشوندها در گذشته گسترده تر از امروزه بوده است . طبق آخرین سرشماری عشایری (1377 ش ) جمعیت چادرنشینان ترکاشوند بالغ بر 919 خانوار بود (مرکز آمار ایران ، 1378 ش ، ص 14).

ترکاشوندها هرگز سازمان سیاسی یکپارچه ای نداشته و هیچگاه تحت امر یک ایلخان نبوده اند (برقعی ، ص 4). طبق گزارشهای موجود، ادارة این طایفه معمولاً با حکومت همدان بوده است . قهرمان میرزا سالور (همانجا) در خاطرات خود ضمن اخبار سال 1308 آورده که حکومت ، ادارة «ایل ترکاشوند» را به طاهرخان (احتمالاً مفتح الدوله قراگوزلو) واگذار کرده است . سازمان اجتماعی چادرنشینان ترکاشوند مبتنی بر طایفه و تیره و کُرَنگ است . هر کرنگ مرکّب از چند خانوار چادرنشین است که مراتع مشترک دارند (برقعی ، ص 3ـ4). ترکاشوندها خود را لُر می انگارند و معتقدند که اعقابشان بین 200 تا 250 سال پیش بر اثر تعدیات خوانین لرستان از اَلَشتر به ناحیة همدان مهاجرت کرده اند و برای تمایز از طوایف ترک همدان ، عنوان ترکاشوند را برای خود برگزیده اند (همان ، ص 3). تنها قرینه ای که گمان مهاجرت اعقاب ترکاشوندها را به حدود همدان تقویت می کند، وجود تیرة قدیمی ترک کاشه وند، از طایفة یوسف وند از طوایف سلسله (چاغروند خرم آبادی ، ص 195)، در ناحیة الشتر لرستان است که از گذشته مسکن طوایف سلسله بود ( جغرافیای لرستان ، ص 46). سلسله حدود یکصدسال پیش در الشتر سکونت داشت (چاغروند خرم آبادی ، ص 195ـ196). امروز نیز طایفه ای به همین نام در لرستان سکونت دارد (ساکی ، ص 135؛ امان اللهی بهاروند، ص 168).

زبان ترکاشوندها ترکیبی از کردی و لُری است ، با این تفاوت که بعضی از آنان به فارسی و ترکی نیز تکلم می کنند. این زبان پیش از آنکه حاصل اختلاط طوایف کرد و لر باشد (برقعی ، ص 3) می تواند نشانه ای از تعلق ترکاشوندها به گروه طوایف لک * (جنوبیترین طوایف کرد) باشد که در حدفاصل اقوام کرد و لر به سر می برند. آنچه این احتمال را تقویت می کند شباهتهای فراوان طوایف سلسله ــ که ترکاشوندهای لرستان نیز از آنها هستند ــ به قوم کرد است (ساکی ، ص 131).

باتوجه به تعداد کم چادرنشینان کرد جُمور/ جمیر همدان در گذشته ( رجوع کنید به چاغروند خرم آبادی ، ص 195) و حال ( رجوع کنید به مرکز آمار ایران ، 1378 ش ، ص 15)، مجاورت و اختلاط این دو گروه چادرنشین ــ که بخشی از سال را در میان مردم ترک زبان به سر می بردند ــ نمی تواند سبب ادغام طایفة بزرگتر ترکاشوند در میان کردان جمور گردد، مگر آنکه جمورها و ترکاشوندها هر دو متعلق به یک گروه قومی ، یعنی لکها، باشند. جمورهای همدان ، از طوایف باجلان * و از جمله لک محسوب می شوند (مردوخ ، ج 1، ص 78، 86).

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:43  توسط مریم پوررسول درزی  | 

گردشگری دراستان کرمان

 

 نقشه راههای استان کرمان

امروزه گردشگریِ پایدار جز جدایی ناپذیر از سیستم اقتصادی است . تاریخ کهن استان کرمان ، تنوع آب وهوایی ، فرهنگ غنی و جاذبه های متنوع جذب توریست آن باعث شده است استان کرمان یکی از مناطق ارزشمند توسعه صنعت گردشگری در ایران محسوب گردد.استان کرمان با داشتن 500 منبع گردشگری ( بیش از 50 تای آنها در فهرست جهانی میراث فرهنگی به ثبت رسیده اند) با ارزش های بین المللی، ملی ،منطقه ای  ومحلی پس از استانهای اصفهان ، فارس و همدان در مقام چهارم قرار گرفته است.این پتانسیل می تواند توسعه استان را با محوریت جهانگردی با موفقیت همراه سازد

در سال 2000میلادی نزدیک20 میلیون گردشگر در دنیا مسافرت کرده اند که 450میلیارددلار درآمد به همرا ه داشته اند . در همین سال تعداد گردشگران خارجی وارد شده به ایران حداکثر 700000نفر بوده اند . از این تعداد کمتر از 15000نفر آنان به استان کرمان سفر کرده اند . لذا تلاش برای ارتقای این صنعت بیش از پیش ضرورت دارد .

سال

تعدادکل گردشگران

گردشگران داخلی

گردشگران خارجی

1385

105623

97309

8314

1384

104197

86936

17261

1383

126550

92356

34194

1382

89265

73029

16226

1381

80482

70295

10187

1380

79191

64239

14952

شکل 23-9 جدول تعداد گردشگران ورودی به استان کرمان

وجود زیرساختار های لازم ، عزم و اراده مدیران دولتی ، وجود مراکز آموزش عالی متعدد در استان کرمان که پتانسیل مناسبی برای توسعه نیروی انسانی مورد نیاز صنعت گردشگری فراهم کرده از نقاط برجسته در توسعه گردشگری استان کرمان محسوب می گردد .

اما کمبود مراکز اطلاع رسانی ،عدم سیستم تجارت الکترونیک وعدم وجود سازمانهای تخصصی بازار یابی در زمینه گردشگری از جمله مهمترین موانع توسعه این صنعت در استان کرمان می باشند.

شکل 26-9جدول فاصله یاب شهر های استان کرمان

 

جاذبه های گردشگری استان کرمان:

جاذبه های گردشگری استان کرمان به دو دسته تقسیم می شوند .

1 –  جاذبه های طبیعی

2 – جاذبه های انسانی

جاذبه های طبیعی :

استان کرمان به علت تنوع آب وهوا و تنوع در ارتفاعات و ساختار زمین شناسی باعث شده است که مناظر دیدنی برای جذب گردشگران فراهم شود .که مهمتریت آنها عبارتند از :

 دشت لوت : یکی از عجایب طبیعت ونوادر اشکال پدیده های بیابانی جهان است با پدیده ها و چشم اندازهای بسیار زیبااز قبیل :

الف: کلوت ها که از آن به اَبر شهر کلوخی جهان نام برده می شود که شامل برجستگی ها و فرورفتگی هایی به شکل رشته های موازی یا تپه های منفرد بوده که حاصل فرسایش آبی – بادی در تشکیلات ریز دانه رسوبات قدیمی می باشند.طول این منطقه 150کیلومتر وعرض آن 70 کیلومتر است.

کلوتهای دشت لوت منطقه شهداد

کمپ کویری لوت شهداد

ب : گندم بریان نقطه ای در قلب ایران در لوت مرکزی است که گرمترین جای کره زمین است درسمت شمال شهداد بعد از رود شور بیرجند در قسمتی از کلوت ها ،دشتی پوشیده از سنگهای سیاه رنگ از جنس گدازه های بازالتی به شکل چاله چاله دیده می شود که به گفته کارشناسان بیابان به کره ماه می ماند و فاقد هر گونه حیات می باشد .گدازه های سیاه رنگ در این منطقه نور خورشید را بیش از حد معمول جذب می کند و باعث افزایش بیش از حد دما می شود و دکتر کردوانی معتقدند این نقطه از گرمترین نقاط جهان است که دمای تابستان در سایه به 60 درجه سانتی گراد می رسد و در این منطقه گندم به حالت برشته و بو داده در می آید.درجه حرارت اینجابسیار بالاتر از صحرای افریقا و بیابان نوادا در آمریکا است .

ج : نبکا (گلدان بیابان) تپه هایی است که حاصل همزیستی خاک وآب وگیاه تشکیل می شوند که مرتفع ترین نبکاهای دنیا به ارتفاع 10 تا12 متردر لوت غربی حوالی شهداد دیده می شوند.

نبکا های دشت لوت

د : انواع تل ماسه ها مانند هرم های ماسه ای عظیم به ارتفاع 450 متر.

ه : مخروط افکنه های عظیم مانند مخروط افکنه نرماشیر بم و درختنگان شهداد با دشت های ریگی وسیع.

 مناطق خوش آب وهوای ییلاقی و قشلاقی : در مناطق مرتفع کوهستانی استان کرمان ییلاق های کوهستانی سرسبز وخوش آب وهوایی دیده می شودکه در طول سال به ویژه در فصل تابستان مورد توجه اهالی بومی و ساکنین استانهای گرمسیری مجاور از جمله هرمزگان وسیستان وبلوچستان و یزد واقع گردیده اند که از جمله مهمترین آنها به مناطق ییلاقی کوهپایه کرمان،دلفارد و ساردوئیه جیرفت،راین،لاله زار ،بیدخون بردسیر ، رابر ، هنزای بافت و دهبکری بم و...می توان اشاره نمود . این مناطق کوهستانی دارای جلوه ها وپدیده های جذاب کوهستانی از قبیل چشمه سارها وآبشارهای بسیار زیبا و دره هاو دامنه های سرسبز وخوش آب وهوا وغار های شگفت انگیز معروف و مهمی هستند . همچنین در شهرستانهای جنوبی استان کرمان مانند منوجان،قلعه گنج،رودبار،کهنوج ،عنبر آباد وجیرفت که از مناطق قشلاقی معروف استان کرمان اند درآب وهوای معتدل فصل زمستان دشتهای خشک و بیابانی این مناطق یکپارچه سرسبز و زیبا گردیده وزبان هر بیننده ای را به تحسین می گشایند.

پیست اسکی سیرچ

دره بیدخوان بردسیر

·چشمه های آب گرم و آب معدنی: قریب 30 چشمه آب گرم و معدنی در استان کرمان وجود دارد و به دلیل ترکیب متفاوتی که دارند از نظر درمانی وبهداشتی حائز اهمیت اند .از جمله مهمترین آنها می توان به آبگرم جوشان ،قلعه عسکر بافت ،حسین آباد راین،ابارق، اختیار آبادکرمان اشاره نمود .

آب گرم جوشان

·رد پای دایناسورها : تنها اثر منحصر به فرد از این گونه است که در شمال زرند ،روستای ده علی رضا  واقع در دره نیزار دیده می شود که در رسوبات دوره تریاس دوران ژوراسیک بر روی رسوبات ماسه ای ساحلی آن دوران بر جای مانده است .

·دهانه هاو قلل آتشفشانی : در منطقه قلعه حسنعلی راین واقع در جنوب شهر راین براثرفعالیت های آتش فشانی اواخر دوره کواترنر19آتش فشان خاموش وجود دارد که از جمله جوان ترین آتشفشانهای ایران بوده اند.  بزرگترین آنها قطری برابربا 1200متر وگودی 300متر دارد. در حال حاضر در درون یکی از دهانه ها معدن نمک و یکی دیگر معدن سولفات سدیم است .و از قلل آتشفشانی مهم استان کرمان می توان عاج بالا وپائین (حدفاصل انار وشهربابک)آتشفشان مزاحم در شرق شهربابک (میمند) آتشفشان بید خوان در نزدیک بردسیر  و آتشفشان هزار در غرب راین را نام برد.

·آبشارها : آبشار وُروار ، این آبشار زیبا وبسیار دیدنی با ارتفاع بیش از 95 متر بلند ترین آبشار ایران و خاورمیانه می باشد که در کوههای جبال بارز جنوبی واقع در شهرستان عنبر آباد است .آبشار زَهرود راین در دامنه کوه هزار ،آبشار دلفارد جیرفت و آبشارهای زیبای منطقه کوهپایه کرمان(آبشار های سیمک و وامق آباد)ازدیگر آبشارهای مهم استان کرمان اند.

آبشار وُروار (رود فرق) عنبرآباد

·غارها : غار طُرنگ بزرگترین وطویل ترین غار استان کرمان است که در حوالی روستای طُرنگ شهرستان بافت است .غار ایوب(غار آتشفشانی) در درون سنگهای آتشفشانی نزدیک شهربابک است .غار یخ نیا در دامنه جنوبی کوه جوپار،غار جفریز در نزدیکی گوغر بافت،غارشب پره یا خفاش در کوه خَبر بافت ،غار شعیب در مارون جیرفت ،غار کفتار در کوههای صاحب الزمان کرمان ،غار مموشا در نزدیکی سیه بنوئیه رابُر از جمله غارهای مهم استان کرمان اند.

·قلل مرتفع :استان کرمان با داشتن 14 قله بالای 4000متر بهشت کوهنوردان لقب گرفته است که ازجمله به کوه هزار در منطقه راین با4465مترارتفاع که بلند ترین قله استان کرمان و چهارمین قله مرتفع ایران است(بعد از دماوند ،سبلان وعلم کوه) اشاره نمودو همچنین کوههای جوپارکه آلپ ایران[1]  لقب گرفته اند وکوه لاله زار ،کوه شاه بافت، کوه پَلوار،و...از دیگرکوههای مرتفع استان کرمان اند .

حیات وحش پارک ملی کوه  خَبر بافت

·آب فشان ها و گاز فشان ها: در منطقه جیرفت به واسطه بالا بودن سطح ایستایی آبهای زیرزمینی و سفره های آبِ تحت فشار چاه آرتزین تشکیل شده است مانند چاه آرتزین روستای چمن جیرفت وچشمه های گازفشان در منافذ زمین به وجود آمده مانند چشمه گاز فشان کُت باد در حوالی روستای مسکون منطقه دهبکری .   

چاه دریا: نوعی دولین (یک پدیده ژئومورفولوژی)در منطقه رفسنجان

جدول مهمترین جاذبه های گردش گری استان کرمان

سوغاتی

جاذبه های انسانی

جاذبه های طبیعی

نام شهرستان

کُلمپه(نوعی شیرینی)،کُماچ سن، قاووت، ظروف مسی، پسته،پَته ، سدر سرشوی وحنای شهداد ، چاقو وصنایع دستی راین،معرق چوب،مشبک چوب

مسجد جامع،مسجد امام،مجموعه های تاریخی گنجعلیخان،وکیل،ابراهیم خان،حاج آقاعلی،بازارقدیمی کرمان،مشتاقیه،قبه سبز،آشکده،قلعه های تاریخی اردشیر و دختر کرمان،یخدان مویدی ،موزه دفاع مقدس ،موزه باستان شناسی هرندی،موزه هنرهای معاصر( صنعتی)،باغ شاهزاده،مقبره شاه نعمت الله ولی،ارگ راین،گنبد جبلیه،محوطه های باستانی شهداد(شهر کوتوله ها)،قلعه ها وآب انبار قدیمی شهداد، امامزاده زید شهداد

مناطق ییلاقی سیرچ،جوپار،کوهپایه،ماهان،راین،سکنج ،فوسک، جاذبه های بیابان لوت،آب گرم های جوشان ، حسین آباد  راین ،غرغره(باب ترش راین)،رضا آباد گزک، اختیار آباد ،حوض باد جوشان، قله های مرتفع هزار ، جوپار و پلوار، آبشارهای منطقه کوهپایه و راین

کرمان

گردو ،زیره، عسل، فرآورده های لبنی، گلیم شیریکی پیچ

زیارتگاه شاه ولایت خبر،امامزاده سید مرتضی رابر ، محوطه تاریخی تپه یحیی صوغان ،تل تخت قیصر  روستای سید مرتضی ، قلعه شاه ماران، امامزاده سید علی ، امامزاده یحیی ارزوئیه، تل کوشک رابر

غار آهکی طُرنگ و جَفریز ،چشمه عروس رابر،دره های عشق آباد و گردو درکا و هنزای رابر،پارک ملی خبر و پناهگاه حیات وحش روچون،منطقه شکار ممنوع انجرک رابر،منطقه کوهستانی تخت شاهزاده،دره شگفت انگیز گِلی هَوَک سرمشک، تخت سرطشتک، آبگرم گزمک، ده شیخ،آب سرد گرکشون، قله مرتفع کوه شاه

بافت

پنیر ودیگر فرآورده های لبنی

امامزاده سید محمد و امامزاده عبدالله،پیر جار سوز ،محوطه باستانی تل ابلیس روستای سلطان آباد ،مسجد وبرج نگار ،زیارتگاه بدرالدین نگار،حمام لاله زار، مسجد جامع گلزار، برج وارگ بردسیر، آسیاب آبی

محدوده حفاظت شده بیدوئیه،روستاهای خوش آب وهوای لاله زار،قریه العرب،بید خوان با درختان گردو2500ساله ، اُردیکان ،راسک، آب گرم قلعه عسکر،آب معدنی لاله زار، دره زیبای لاله زار ،قله لاله زار

بردسیر

خرمای مضافتی، مرکبات، سبد و حصیر، گلیم ،جاجیم،قالیچه های طرح بلوچ، چادر شب

ارگ قدیم ، ارگ جدید ،امامزاده زید،امامزاده اسیری،امامزاده خواجه عسکر،زورخانه پوریای ولی،بازار سرپوشیده عماد،قیصریه زرتشتیان،مسجد وکیل،میل نادر،قلعه  های ابارق،فهرج،تهرود،خانه های تاریخی وکیل باشی و آرشام

مناطق ییلاقی دهبکری،مَرغک،سیدآباد، آبگرم های اَبارق،آبادسید،چهل تن،گریچ

بم

انواع مرکبات، خرما ،  صیفی جات

خرابه های شهر  قدیمی موسوم به دقیانوس،موزه باستان شناسی جیرفت،سد جیرفت ،قلعه اسفندقه، زیارت شعیب در بِهجرد،زیارتگاه سلطان سید احمد ساردوئیه ، مقبره میر حیدر اسفندقه ، قلعهِ گنج گهورئیه

مناطق ییلاقی ساردوئیه،جبال بارز،محمد آباد مسکون، دلفارد جیرفت، ،آبشارهای، دلفارد، میجان، چاه آرتزین چمن،چشمه گاز فشان کُت باد روستای مسکون،آب گرم های گور  و اسفندقه،چشمه آب معدنی جبال بارز

جیرفت

پسته

موزه و یادمان ریاست جمهوری آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی موزه مردم شناسی (حمام قریشی)، مجموعه تاریخی حاج آقا علی، یخ دان عباس آباد حاجی ،تپه مغویه،حمام راویز، قیصریه،مجموعه رضوی،امامزاده رضا، امامزاده صالح انار،کاروانسرای انار،قلعه انار،کاروانسرای کبوتر خان،آب انبار بهرمان،

مناطق ییلاقی مانند روستای راویز و دره دُر و روستاهای اطراف سرچشمه،چاه دریا،چشمه های آب معدنی یک چشمه ،قاسم آباد،آباد آوران

رفسنجان

سوهان وپسته

امامزاده عبدالله مطهر آباد،امامزاده حمزه،امامزاده بهاءالدین یزدان آباد، قلعه دشت خاک ، زیارت شیخ احمد روستای حصن

ردپای دایناسورها ده علیرضا،مناطق ییلاقی سرتخت،باغ اسفند،و روستاهای اطراف زرند،چشمه آب سرد سی ریز،و آب معدنی باب تنگِل

زرند

مسقطی،پَته،ظروف سفالی، گلیم شیرکی پیچ،و قالیچه

منطقه ویژه اقتصادی سیرجان،قلعه سنگ،امامزاده علی وامامزاده احمد،سلطان پیر غیب ،باغ سنگی بلورد،بادگیر های چپقی،بازار سیرجان،میر زبیر،شاه فیروز،خانه های تاریخی شوکت،حاج الرشید،کاروانسرای پاریز،

دهنه دروق،منطقه بَلورد،دریاچه نمک(کفه نمکی )،گدار خانه سرخ،منطقه کوهستانی چهار گنبد،منطقه شکار ممنوع گود غول،چشمه های آب معدنی سه چشمه،بوجان،گلی آونگ

سیرجان

گلیم  وقالی ومشبک ومنبت  و فرآوردهای لبنی

روستای صخره ای میمند،عمارت موسی خان،قلعه مرج، دژ قدیمی میمند

غار ایوب، روستای جوزم ومناطق خوش آب وهوای دیگر کوهستانی،چشمه های آب معدنی وآبگرم ساریج،مدوار،آباد زکریا،آباد کلین، مسینان گرم،منطقه شکار ممنوع شهر بابک

شهربابک

انواع مرکبات، خرما ،         صیفی جات

زیارت علی و بی بی طیبه،زیارت دیوان مراد،قلعه ضرغام،زیارت امامزاده دهگان، سد بارگاه ، سنگ نوشته های زهمکان ، باغ ناز دشت ،

دشت های  بسیارسرسبز بهاری، آب گرم فاریاب، آب گرم پاگدار ، آب باریک روستای دهارون ، رودخانه رضا آباد  زرچین،آبشار دهکان،چشمه سار ها و جویبار های کوههای دهکان ودیوان مراد ،روستای سرسبز دهکان و پا گدار فاریاب

کهنوج

پسته ، فرش،پشتی ،سبد

بازار قدیمی راور ، یخدان راور ،کاروانسراهای متعدد،آب انبار حاج یوسف وخیر آباد،قلعه های قهقهه و گوجر ، برج قدیمی روستای طرزو فیض آباد،بادگیر های راور، آسیابهای آبی راور  و طرز،شاهزاده محمد کوهسار، زیارتگاه ابراهیم ادهم و پیغمبر لوت

روستای های خوش آب وهوای طرز،فیض آباد، سرو های کهنسال روستای طرز ،چشمه آب گرم دیگ رستم،چشمه روستای خورند

راور

قالی ، نمد وکلاه، گیاهان دارویی ، فرآورده های لبنی

بی بی عصمت، بی بی خاتون، امامزاده زید بن علی،امامزاده سلیمان،مقبره خواجه فقیه ابوالمعالی،گنبد آخوند،آسیاب های آبی فیدکوئیه وده علی ، تخت امیر ، قلعه دختر، خواجه خضر، سنگ نوشته های کوه خانقاه ، مسجد قدیمی و برج های مدرسه کمال الدین، سد خاکی  ودریاچه گِوَر(جور)،

کوههای سر سبز ودیدنی مانند کوه کوهبنان ( داودان) دراسو ، آسانیج ، حیات وحش کوه داودان ،چاه آرتزین و دریاچه زیبای آن در منطقه موسوم به کویر، روستاهای خوش آب وهوا وییلاقی مانند درِخُم،حسین آباد،دارستان،سِبلا،گردوکج،درِآب، منطقه فسیلی و تشکیلات زغال سنگ منطقه ، چشمه آب گرم خانقاه

کوهبنان

انواع مرکبات     ،  خرما   ، صیفی جات

محوطه تاریخی تپه کنار صندل، قلعه های تاریخی سَموران، زاخت روستای مردهک،پشت قلعه،کویز،ملک آباد،سلیمانی،امامزاده عبدالله در مردهک ،مقبره سالار رضا در روستای گرم، باغات نمونه مرکبات کشت صنعت

آبشارهای وُروار رود فرق(بلند ترین آبشار خاورمیانه ارتفاع 175 متر)آبشار و بُندَر دوساری وچشمه سارهای آن

عنبرآباد

انواع  مرکبات ،  خرما ،      صیفی جات

زیارت شاهزاده ابولقاسم معروف به زیارت بچه،زیارت پیر کَرکُن در چاه دادخدا،قنات های متعدد وپرآب،تپه های باستانی کلات ملک، تپه باستانی گبران تُمگران

دشت های سرسبز در اوایل بهار،درختان کهنسال کَهور و گز وکُنار ، تپه های ماسه ای بیابانی به شکل سیف وبرخان،شکاف های عمیق تونل مانند ناشی از زلزله بم در بخش کوهستانی روستای کشیت

قلعه گنج

انواع    مرکبات  ، خرما   ،  صیفی جات

قلعه تاریخی منوجان،آسیاب تاریخی کندر تول، زیارت شاه اشرف،زیارت علی ومریم در نودژ،قدمگاه حضرت امیر در روستای بنک،منطقه ویژه اقتصادی آسمینون و سد آسمینون

چشمه های آب گرم :بی بی روضه ارم،رب روم(سحر پسین)در دیسور ماه کنگان، چشمه های آب سرد: روضه ارم،کلوک،ریششی،آسمینون،

آبشارسینوگان روستای سرگرو،نخل چهار فصل در روستای بنک، درختان زیتون وحشی و گیاه ریواس و زیره کوه تیتو وکوه شنگ و کوه معدن

منوجان

انواع مرکبات، خرما ،         صیفی جات

تپه های باستانی حاشیه هلیل رود مانند : تپه باستانی روستای قلعه و قلعه میش پدام وکلات وتُم خورک وتُم نمرد(مظفر آباد)،تپه هزار کهور روستای ابوذریه،زیارت پنج تن روستای مَهن آباد،زیارت دوازده امام رضا آبادو میر مقداد وزیارت میل فرهاد ، مناطق قشلاقی عشایر در رضا آباد وفیروز آباد، قنات های متعدد وپر آب مثل تاج آباد وبرجک

زمستان معتدل ومناسب و دشت های سرسبز و زیبادرفصل بهار ،باطلاق جازموریان،سواحل هلیل رود و رود آب سور(آب شور) وآب گرم مکینو روستای پورکی،چشمه آبگرم چالگان یاآبسگون بهادر آباد ،چشمه آب گرم لچ آباد روستای پورکی،آب گرم چهل تن مِهن آباد،آب گرم کولوچ نهضت آباد، چشمه های آب سرد رازان و گواه چهاران وگرانک ،کوه مرتفع میل فرهاد

رودبار جنوب

جاذبه های انسانی

·ارگ بم(بزرگترین بنای خشتی جهان) : در شمال شرقی شهر بم در دامنه صخره ای عظیم بنا شده است . این شهر نزدیک 2000 سال قدمت دارد و یکی از الگوههای شهر سازی در دوره های گذشته است که دارای چهار قسمت و 38 برج  دیده بانی است آثار موجود آن از دوره ساسانی تا قاجاریه است که شامل بخش هایی از قبیل حاکم نشین ،اصطبل،بازار،کاروانسرا ،تکیه و زورخانه است .مصالح اصلی بنا خشت خام ، گل رس و کاه است در زلزله 5 دی ماه 1382نیمه ویران شد .ارگ بم در فهرست ثبت شده یونسکو می باشد که ارزش بین المللی داردو هم اکنون کارشناسان متعددی از سراسر جهان برای بازسازی ارگ در حال تلاش و فعالیت هستند .حتی ویرانه های ارگ بم ایرانگردان وجهانگردان بی شماری را به سوی خود جذب می کند .

ارگ  قدیمی راین

·روستای صخره ای میمند:این روستای شگفت انگیز با قدمت 7تا10هزار سال جزء چهار روستای ثبت شده در فهرست یونسکو به شمار می رود که در 36 کیلومتری شرق شهربابک قراردارد . مجموعه ای از 400 خانه با 2000 اتاق وهمچنین مسجد ،حسینیه،حمام،مدرسه که همگی به شکل غار در دل کوه و در چندین طبقه کنده شده اند.

روستای صخره ای میمند شهر بابک

·باغ تاریخی شاهزاده ماهان: باغ زیبا ومصفایی که در دامنه کوه جوپار به دستور فرمانفرما شاهزاده قاجار بنا گردید .این باغ دارای دو عمارت در دو طبقه در غرب وشرق است و شبکه ای از حوض هاو فواره های متعدد که به صورت طبیعی فوران دارند این دو عمارت را به هم ارتباط می دهند.

مقبره شاه نعمت الله ولی ماهان

مقبره شاه نعمت الله ولی ماهان·مجموعه گنجعلی خان :این مجموعه از شگفت انگیز ترین آثار تاریخی عصر صفویه در استان کرمان محسوب می گردد.و شامل میدان ،حمام (موزه مردم شناسی)،ضرابخانه (موزه سکه)،مسجد، مدرسه ،آب انبار، بازار وکاروانسرا می باشد.

· مسجد جامع مظفری: از بناهای قرن هفتم هجری بوده که این بنا در ضلع شرقی سر دری رفیع و عظیم دارد که با کاشی کاری زیبایی تزیین شده است و برج ساعت آن زینت بخش این سر در است.

·مسجد امام (ملک): از قدیمی ترین مساجد کرمان است که بنای آن را به ملک توران شاه سلجوقی از سلاطین سلجوقی کرمان نسبت می دهند . این مسجد دارای صحن وسیع با شبستانهای متعدد است.

·دیگر جاذبه های انسانی مهم : مجموعه تاریخی بازار کرمان که بناهای با ارزشی همانند مجموعه وکیل ،مجموعه ابراهیم خان،مجموعه حاج آقا علی،کاروانسراها و تیمچه های متعدد را در خود جای داده است . گنبدجبلیه ویخدان مویدی وگنبدمشتاقیه(سه گنبد) وموزه باغ هرندی وموزه صنعتی و موزه دفاع مقدس وکتابخانه ملی وقلعه دختر وقلعه اردشیر همگی در کرمان،امامزاده حسین در جوپار،مقبره شاه نعمت الله ولی در ماهان،ارگ قدیمی در راین، موزه ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی ومجموعه حاج آقا علی ویخدان عباس آباد حاجی در رفسنجان،منطقه ویژه اقتصادی وبادگیر های چپقی وقلعه سنگ و باغ سنگی در سیرجان،تپه تاریخی کُنار صندل وقلعه سموران در عنبر آباد ، خرابه های شهر دقیانوس وموزه باستان شناسی در جیرفت، خانقاه شیخ ابوسعید ابوالخیر ومقبره آخوند در کوهبنان،امامزاده عبدالله وامامزاده حمزه در زرند،مجموعه توریستی ارگ جدید و میل نادری در بم، درختان گردو 2500ساله در بیدخوان بردسیر،درختان سرو 2000ساله در روستای طرز راور وسیرچ شهداد ازدیگر جاذبه های مهم انسانی استان کرمان محسوب می گردند.

گنبد جبلیه کرمان

حمام گنجعلی خان کرمان

امامزاده حسین جوپار

9ظروف مسی صنایع دستی کرمان

چهار سوق بازار کرمان

ارگ بم قبل از زلزله

ارگ بم بعد از زلزله


[1] - به دلیل داشتن چندین قله صعب العبور مانند سه شاخ بزرگ وکوچک،بلوچی،کیل جلال،کیش وبرج که صعود بسیارسختی در فصل زمستان دارند .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:36  توسط مریم پوررسول درزی  | 

روستای صخره ای میمند در استان کرمان

 

 

روستای میمند در استان کرمان قرار داره

و جز هفت روستای عجیب کشورمونه روستاي میمند شهر بابك

 بي شك يكي از باستاني ترين سكونتگاه هاي بشر

در جهان است كه از دوازده هزار سال پيش تاكنون همچنان

 پا برجاست و به حيات خود ادامه مي دهد

عکس اول نمایی از دور  این روستاست

کسی خونه ای می بینه؟

 

روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

 

 

روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

 

روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

 روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

نمایی از داخل یکی از خانه ها

 

داخل يكي از منازل مسكوني در روستاي صخره ايي ميمند استان كرمان

 

مرسی دیزاین

 

داخل يكي از منازل مسكوني در روستاي صخره ايي ميمند استان كرمان

داخل يكي از منازل در روستاي صخره ايي ميمند استان كرمان

داخل يكي از منازل در روستاي صخره ايي ميمند استان كرمان

 

روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

 

روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

 

يكي از منازل مسكوني در روستاي صخره ايي ميمند استان كرمان

 

ورودی خانه های روستای صخرای میمند

 

روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

 

داخل يكي از منازل در روستاي صخره ايي ميمند استان كرمان

 

روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

 

ساکنان روستا

 

زنان روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

 

زن و مرد روستايي در ميمند استان كرمان

روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

روستاي صخره ايي ميمند در استان كرمان

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ساعت 8:24  توسط مریم پوررسول درزی  | 

پل دیدنی معروف به حضرت موسی هلند + تصاویر

در یکی از روستاهای هلند، در داخل رودخانه، پل ساخته شده است.

به نقل از نقل از سایت "مای مدرن منت"، گروه مهندسی معماری RO&AD ، این پل را در روستای هالسترین هلند، طراحی و ساخته است.

در ساخت این پل از چوب اکویا Accoya Wood استفاده شد. در این چوب ها از فناوری نوینی استفاده شده تا در برابر باکتری ها و قارچ ها مقاوم باشد و حجم بالایی از آب را برای مدت زمان طولانی تحمل کند.

این پل به نام های پل غرق شده یا پل موسی به یاد معجزه حضرت موسی در شکافتن رودخانه ، نیز نامیده می شود.

پل غرق شده در کنار قلعه باستانی مربوط به قرن 17 میلادی ساخته شده است . دلیل ساخت این پل به این شیوه آن است که محیط و فضای اطراف قلعه باستانی، از لحاظ بصری تحت تاثیر قرار نگیرد و به همان شیوه قدیمی باقی بماند.

پل داخل رودخانه

پل داخل رودخانه

پل رودخانه

رودخانه

رود خانه هلند

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:57  توسط مریم پوررسول درزی  | 

دریای بسیار عجیبی که در قرآن آمده+ عکس

در شهر توریستی اسکاگن این زیبایی را می توانید در سجیه دید، این شمالی ترین شهر دانمارکیهاست، جایی که دریای بالتیک و دریای شمال بهم میپیوندند. دو دریای مختلف با هم یکی نمی شوند و بنابرین این راستا بوجود می آید.

دریای بسیار عجیبی که در قرآن آمده+ عکس

و این همان چیزی است که در قرآن آمده است.

سورة مبارکه الرحمن

مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیانِ (۱۹) بَیْنَهُما بَرْزَخٌ لا یَبْغِیانِ (۲۰) فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ (۲۱) یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجانُ (۲۲)

۱۹٫ دو دریا را به گونه ای روان کرد که با هم برخورد کنند.۲۰٫ اما میان آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی کنند.۲۱٫ پس کدامین نعمتهاى پروردگارتان را انکار می کنید؟ ۲۲٫ از آن دو، مروارید و مرجان خارج می ‏شود.

سوره مبارکه فرقان آیه ۵۳:

« و هو الذی مَرَجَ البحرینِ هذا عَذبٌ فُراتٌ و هذا مِلحً اُجاجً وَ جَعَلَ بَینَهما بَرزَخا و حِجراً مَهجوراً»

و اوست کسی که دو دریا را موج زنان به سوی هم روان کرد این یکی شیرین و آن یکی شور و تلخ است ومیان آندو حریمی استوار قرار داد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ساعت 7:54  توسط مریم پوررسول درزی  | 

مخروط افکنه

مخروط افکنه                   Alluvial Fan

Alluvial fans are fan-shaped deposits of water-transported material (alluvium). They typically form at the base of topographic features where there is a marked break in slope. Consequently, alluvial fans tend to be coarse-grained, especially at their mouths. At their edges, however, they can be relatively fine-grained

 

مخروط افكنه عبارت است از رسوبات مخروطي يا قيفي شكل كه در حواشي كوهستانها تشكيل مي شوند و هر قدر از كوهستان به طرف دشت برويم از ضخامت آن كاسته شده و بر وسعت آن افزوده مي شود. بطور متوسط شيب مخروط افكنه در حدود 5 درجه است ولي ممكن تا بيش از 25 درجه تغيير كند . از نظر اندازه، مخروط افكنه ممكن است شعاعي كمتر از چند صد متر تا بيش از 150كيلومتر داشته باشد. رسوبات مخروط افكنه به علت اين كه در يك محيط اكسيداسيوني تشكيل مي شوند غالبا" داراي رنگ قرمز مي باشند. شكل اين رسوبات به وضعيت تكتونيكي وآب وهوائي منطقه بستگي دارد. اگرچه بيشتر رسوبات مخروط افكنه ها در مناطقي تشكيل مي گردد كه داراي آب وهواي خشك ونيمه خشك با پوشش گياهي كم و بارندگي خيلي كم وتخريب سريع است، ولي اين رسوبات مربوط به آب وهواي خاصي نمي باشد ودر مناطق مختلف تشكيل مي گردد.

 از نظر اقتصادي شناسايي رسوبات مخروط افكنه اي از اهميت خاصي برخورداراست. براي مثال رسوبات مخروط افكنه اي مركز تجمع آبهاي زيرزميني مي باشد ونيزبيشترمخازن آبهاي زيرزميني درون حوضه رسوبي ازآبهاي وارده به رسوبات مخروط افكنه اي تغذيه مي شود. همچنين بيشترطلاي موجود دردنيا ازرسوبات مخروط افكنه قديمه در افريقاي جنوبي استخراج مي گردد كه به فرم پلاسر برجاي مانده اند. ضمنا" مقدار زيادي اورانيوم پلاسرازرسوبات مخروط افكنه اي قديمي در حوضه هاي رسوبي آفريقاي جنوبي استخراج مي گردد.

رسوبات مخروط افكنه تحت تاثير دو فرآيند كلي جريانهاي رودخانه اي و جريانهاي خرده دار رسوب مي كنند. گروه اول آنهايي هستند كه رسوبات توسط رودخانه حمل شده وشامل سيلابي صفحه اي رسوبات رودخانه اي و رسوبات غربال شده مي باشند. گروه دوم آنهايي هستند كه رسوبات توسط جريان هاي خرده دارحركت كرده و برجاي گذاشته شده اند.

الف) رسوبات سيلابي صفحه اي: اين رسوبات به فرم صفحه اي، درمناطقي كه رودخانه هم سطح زمين مي شود، تشكيل مي گردد. اين رسوبات در منطقه وسيعي به علت پهن شدن جريان آب كه با كاهش سرعت وعمق كانال همراه است، تشكيل مي گردد. اين رسوبات بيشتر از گراول وماسه تشكيل شده اند ممكن است داراي مقاديري سيلت نيز باشند، ولي مقداررس درآنها بسيارناچيزاست. جورشدگي در اين رسوبات خوب است و طبقه بندي دراين رسوبات به فرم توده اي ، مورب و لامينه است.

ب)رسوبات رودخانه اي: اين رسوبات شامل رسوبات پر كننده كانال، رسوبات حواشي كانال و نواحي بين كانالي مي باشد. اين رسوبات دانه درشت بوده و داراي جورشدگي بدي مي باشند. از نظر شكل هندسي، اين رسوبات به فرم كشيده و باريك هستند و كنتاكت قسمت تحتاني اين رسوبات به صورت مقعر به طرف بالا بوده و سطح آن تخريبي است

ج) رسوبات غربال شده: اين رسوبات بيشتر در مناطقي تشكيل مي گردند كه سنگ منشا تركيب يكنواختي داشته و از سنگهاي سخت مانند كوارتزيت و ... تشكيل شده باشد. ذرات تشكيل دهنده اين رسوبات بيشتر در اندازه گراول بوده وهنگامي تشكيل مي شوند كه ذرات ريزتر، مانند ماسه، سيلت ورس، درمنشا كمتر باشد. جورشدگي اين رسوبات خيلي خوب، اما ذرات زاويه دار هستند. اين رسوبات غالبا" در قسمت وسط مخروط افكنه ها تشكيل مي گردند.

رسوبات جرياني خرده دار

اين رسوبات به علت دارا بودن رس فراوان داراي ويسكوزيته بيشتري از رسوبات رودخانه اي است. رسوبات جرياني خرده دار هنگامي تشكيل مي گردد كه در منشا مقدار زيادي رس توليد شود. اين رسوبات به شكل زبانه اي و مخروطي از كوهستان به طرف پايين حركت مي كنند وداراي جورشدگي بدي مي باشند. عواملي كه باعث حركت اين رسوبات مي شوند شامل: باران زياد در مدت كوتاه، شيب زياد با پوشش گياهي كم، تخريب زياد.

رسوبات جرياني خرده دار بيشتر در مناطق نيمه خشك، بويژه مناطقي كه داراي سنگهاي ولكانيكي هستند، تشكيل مي گردند. جريانهاي گلي نوعي جريان خرده دار است كه بيشترازرسوبات دانه ريز و ذرات در اندازه ماسه تشكيل شده است. در سطح رسوباتي كه توسط جريانهاي گلي گذاشته شده اند، تركهاي گلي به مقدار زيادي مشاهده مي گردد.

شكل هندسي رسوبات مخروط افكنه

1-       رسوبات مخروط افكنه ممكن است به فرم تيغه اي شكل بوده و بيشترين ضخامت آن در حاشيه كوهستان باشد وهرقدر دورتر شويم از ضخامت آن كاسته شود. اين نوع رسوبات نشان دهنده بالا آمدگي منطقه، براثر فعاليتهاي كوهزايي، قبل از تشكيل مخروط است.

2-       رسوبات مخروط افكنه ممكن است به فرم عدسي شكل باشد كه دراين حالت رسوبات در حاشيه كوهستان و درقسمت انتهايي نازك بوده و در وسط ضخيم تراست. اين نوع شكل هندسي نمايش دهنده اين است كه كوهستان در هنگام تشكيل مخروط بطور ممتد بالا آمده است.

3-       ممكن است رسوبات مخروط افكنه به شكل تيغه اي باشد، ولي برعكس حالت اول، ضخامت كم آن در طرف كوهستان وضخامت زيادترآن دورترودرانتهاي مخروط مي باشد. اين حالت مويد آن است كه مدت زمان طولاني عمل تخريب در قسمت نزديك به منشا مخروط و انتشار دوباره رسوبات به طرف پايين وجود داشته است.

اختلاف بين كنگلومراي مخروط افكنه وساير رسوبات:

1)       كنگلومراي مخروط افكنه غالبا" داراي رنگ قرمز است ولي در محيط هاي دريايي اين رسوبات داراي رنگ خاكستري، سبزو يا آبي مي باشد.

2)       در كنگلومراي هاي مخروط افكنه فسيل دريايي ديده نمي شود.

3)       در دريايي بين ذرات دانه درشت را ذرات ماسه با گردشدگي خوب پر مي كند ولي در مخروط افكنه به توسط ماتريكس رسي پر مي شود.

4)       در دريايي ذرات داراي جورشدگي و گردشدگي بهتري نسبت به مخروط افكنه هستند.

5)       لايه يا زون هايي از خاكهاي قديمي در مخروط افكنه وجود دارد كه در رسوبات دريايي ديده نمي شود.

6)       وجود رسوبات جرياني خرده دار، كه بطور متناوب درون كنگلومراي مخروط افكنه ديده مي شود در كنگلومراي دريايي مشاهده نمي گردد.

 لینک اطلاعات بیشتر درباره این مطلب

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:18  توسط مریم پوررسول درزی  | 

نمایشگاه جغرافیایی

                                                به نام او که همه چیز است


با سلام و احترام ، همکاران گرامی نمایشگاه دست سازه های جغرافیایی در محل پژوهشگاه معلم ناحیه2 ، واقع

در کوچه ی زندیها شروع به کار نموده است . حضور شما موجب دلگرمیمان خواهد بود.

این نمایشگاه تا تاریخ 90/11/25 ادامه خواهد داشت.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:2  توسط مریم پوررسول درزی  | 

جزایر و شبه جزایر در استان بوشهرمهمترین جزایر خلیج فارس كه در قلمرو استان بوشهر قرار دارند عبارتند از ...

جزیره خارگ :

این جزیره در فاصله 57 كیلومتری شمال غربی بوشهر واقع گردیده است. طول تقریبی آن 8 كیلومتر و عرض آن 4 تا 5 كیلومتر و جزیره ای مرجانی است.

تأسیسات نفتی در این جزیره قرار دارد و سواحل عمیق آن جهت ایجاد لنگرگاه مطلوب می باشد. جزیره خارگ یكی از بخشهای شهرستان بوشهر است و بیش از ده هزار نفر جمعیت دارد. این جزیره از مناطق بسیار قدیمی استان است و آثار تاریخی و باستانی متعددی را در خود جای داده است.

جزیره خارگو :

این جزیره در شمال شرق جزیره خارگ قرار دارد و از نظر اقتصادی دارای اهمیت ویژه ای است.

جزیره عباسك :

این جزیره بین بندر بوشهر و شبه جزیره شیف قرار دارد و خالی از سكنه می باشد.

جزیره ام الگرم و نخیلو :

این دو جزیره خالی از سكنه در حدود ناحیه بردخون در سواحل جنوبی استان بوشهر ، در فاصله كمی نسبت به یكدیگر قرار گرفته اند.

جزیره نخیلو در حال حاضر بیش از هر چیز محل زیست لاكپشتان خلیج فارس می باشد و از این نظر ، اهمیت زیست محیطی قابل توجهی دارد.

جزیره گُرم :

جزیره گرم مقابل شهرستان دیر در خلیج فارس واقع شده و به علت وجود انبوه درختان جنگلی (موسوم به گرم) به همین نام نیز مشهور شده است.

جزایر مطاف ، مرغی ، تهمادو ، و چراغی كه در مقابل ناحیه بردخون قرار دارند و خالی از سكنه اند از دیگر جزایر استان بوشهر هستند.

شبه جزیره شیف :

این شبه جزیره در شمال بندر بوشهر قرار دارد و شبه جزیره ای ماسه ای است.

جزیره میر مهنا :

این جزیره خالی از سكنه می باشد. و در سواحل جنوبی بندر ریگ واقع شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:35  توسط مریم پوررسول درزی  | 

دوچرخه سواری در هلندهلند تنها کشوری است دردنیا که تعداد دوچرخه از مردم آن بیشتر است . 1.1 دوچرخه برای هر فرد .  یعنی 16.5 میلیون نفر جمعیت با 18 میلیون دوچرخه

بین کشورهای صنعتی و کشورهای پیشرو در سیستم حمل و نقل با دوچرخه , هلند در رتبه اول است. 27 درصد از مسافرت ها (رفت و آمدهای شهری) با دوچرخه صورت میگیرد .

که این میزان در دانمارک 18 و آلمان 10 درصد میباشد .  در مقابل در آمریکا و انگلیس که در هر کدام این میزان 1 درصد می باشد .

زیرساختاردر سراسر کشور به دوچرخه سواری اختصاص داده میشود .

29000 کیلومتر مسیرمخصوص دوچرخه در کل کشور وجود دارد .

هلندی ها عاشق دوچرخه سواری هستند۰تمامی هلندی ها از سنین کودکی دوچرخه سواری را یاد میگیرند۰ گاهی در خیابان مادر و فرزندی را میبینید که به دوچرخه سواری مشغولند ولی یک پرچم کوچولو پشت دوچرخه کوچولوی بچه هست که بدین معناست: مواظب باشید این کوچولو تازه دوچرخه سواری یاد گرفته وناشی هست۰

جالب اینجاست که همه بچه ها دلشون میخواهد دوچرخه بزرگ سوار شوند۰ از افتادن هم ترسی ندارند۰ توی سرما و باران هم با دوچرخه به مدرسه و سر کار میروند۰

 بهترین تفریح خانوادگی اشان دوچرخه سواری در آخر هفته ها میباشد۰

در هلند مسیرهای مخصوصی برای دوچرخه ها میباشد و دوچرخه سوارها بیشترین حق تقدم را در قوانین راهنمایی و رانندگی دارا میباشند۰
به علت همین عادت به دوچرخه سواری مردم هلند تا سنین کهولت از سلامتی خوبی برخوردارند۰ افراد سالمند بسیاری را میتوانید در حال دوچرخه سواری اینور و آنور ببینید۰
به عبارتی میتوان راز شادابی و دیر به سن کهولت رسیدن را در هلندی ها همین عادت آنها به دوچرخه سواری بدانیم۰


بهرحال چون دوچرخه سواری رواج دارد دوچرخه دزیدی هم بسیار میباشد۰ در روز صدها گزارش از دزدیده شدن دوچرخه ها به پلیس داده میشود و صدها دوچرخه نیز در روز در کانالهای آب در هلند پیدا میشود!


+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:34  توسط مریم پوررسول درزی  | 

همه چیز درباره دریای مازندران


دریای خَزَر یا دریای مازندران از شمال به روسیه، از جنوب به ایران، از غرب به جمهوری آذربایجان و ازشرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود. هم‌اینک دریای مازندران برای کانیهای پربار نفتش نگاه جهان را به خود کشانده ‌است. از دیگر منابع این دریا خاویار را می‌توان نام برد. این دریاچه را به علت گسترده بودنش دریا می‌خوانند زیرا بزرگ ترین دریاچه جهان است.

 دریای مازندران   دریای مازندران

عمق آن از شمال به جنوب افزایش می‌یابد. میانگین ژرفای این دریاچه در ناحیه شمالی کم‌تر از ۱۰ متر، در بخش میانی بین۱۸۰ تا ۷۸۸ متر و در بخش جنوبی که آب‌های کناره ایران را تشکیل می‌دهد به ۹۶۰ تا ۱۰۰۰ متر می‌رسد. تا ژرفای ۱۰۲۵ متری نیز در ناحیه جنوبی این دریاچه گزارش شده‌است. جهت جریان آب این دریاچه از سمت شمال غربی به جنوب شرقی است. همین جهت جریان و ژرفای زیاد آب در کرانه‌های ایران که باعث کندی حرکت جریان می‌شود منجر به تجمع انواع آلودگی‌های این دریاچه در سواحل ایران به میزانی بیش از کرانه‌های دیگر کشورها می‌شود.

 

اهمیت دریای خزر:

     الف- به عنوان یک منبع بزرگ مواد غذایی

این دریا، محیط زیست گرانبهاترین ماهی‌های دنیا است. در بخش جنوبی دریای مازندران و رودخانه‌هایی که به آن می‌ریزند یعنی سواحل مربوط به ایران، ۷۸ گونه و زیرگونه ماهی یافت می‌شود. دریای مازندران یکی از بی‌همتاترین بوم‌شناخت‌های آبی جهان بوده که محیطی مناسب برای زندگی و رشد مرغوب‌ترین ماهی‌های خاویاری جهان است. ۹۰ درصد صید ماهیان خاویاری مختص به این دریا است.

     ب- به عنوان یک عامل موثر در تغییرات آب و هوایی

این دریا، به همراه دریای مدیترانه یکی از عوامل موثر در ایجاد آب و هوای مرطوب و معتدل در کرانه شمالی سلسله جبال البرز و نیز وزش بادهای محلی است که موجب ایجاد جنگلهای متراکم و وسیع و نیز حاصلخیزی خاک شده است.

 
دریای مازندران

نام‌های گوناگون دریای خزر و گستره استعمال آن‌ها

به دلایل مختلف تاکنون نام‌های متفاوتی در زبان‌های مختلف به‌روی این دریا گذارده شده‌است که عبارتند از:

1- دریای کاسپین: این نام در بسیاری از زبان‌های جهان برای اشاره به این دریاچه به‌کار می‌رود. کاسپین خود از نام قوم سفید پوست کاسپی گرفته شده‌است که ابتدا در کرانه‌های باختری تا جنوب باختری آن ساکن بوده‌اند و به تدریج تا کرانه های جنوبی آمدند، از لحاظ قوم شناسی نیز به استناد پژوهش جدیدی که درباره ژنتیک مردمان جنوبی این دریا شده، گواهی دال بر این ادعاست که اثبات می کند مردمان گیلک زبان (شامل تبری ها و دیلمی ها) همگی از طرف پدری از نوادگان مردمی هستند که از غرب دریا آمده اند.

 

وجود شهری به نام دروازه کاسپین (یا دربند) در باب ورودی مملکت باستانی تبرستان (که هم اکنون در استان تهران قرار دارد چرا که در گذشته های دور بخشهای وسیعی ازشمال استانهای  تهران ، قزوین ، سمنان ) گواهی دیگر بر این ادعاست. نام‌های کاشان و قزوین نیز موید این موضوع اند. کاسپین نام جهانی و حقیقی این دریا است.

 

2- دریای مازندران: در اسنادی که در مؤسسات معتبر روسیه است آمده که نوجین زیس برای روس‌ها اولین بار آن را در قرن دوازدهم ثبت نموده و ذکر کرده که ایرانیان آن را قرن‌ها دریای تبرستان می‌خواندند، ولی چون واژه مازندران میان بومیان تبرستان جایگزین گشته، آن را دریای مازندران می‌خوانند، همچنین در میان دانشمندان اسلامی دریای مازندران برروی نقشه‌ها ثبت می‌گشته گذشته از آن نام دریای تبرستان به دلیل مجاورت دولت تبرستان به آن بوده‌ است، از طرفی هیرکانیا که در منابع یونانی و لاتین آمده و نام‌های جرجان، ساری، خراسان، گیلان که زمانی بر روی این دریا بوده‌ است، همگی به مناطقی از تبرستان باستانی (که مازندران امروزی باقیمانده آن است) برمی گردد.

3- دریای خزر: این نام، نام قومی بربر، ستیزه جو و غیر ایرانی که در بین شمال غربی دریا و دریای سیاه سکونت داشتند و به دین یهودیت گرویده بودند. بنای استحکامات بزرگی چون شهر دربند یا (باب الابواب) در شمال قفقاز در عهد ساسانیان، که برای جلوگیری از تجاوزگریها و ویرانگریهای خزران صورت گرفت، هنوز پا برجاست. رواج امروزی دریای خزر به طور کلی به زمان اشغالگری روس‌ها در دوره قاجاریه و کوتاه سازی دست ایرانیان از این دریا برمی گردد. همچنین رواج اصطلاح خز به معنی جوات همان خلاصه واژه خزر می باشد.

 دریای شمال ایران از دیر زمان به یکی از نام های ایرانی معروف بوده است و در آثار اغلب مورخان معروف ایرانی از این دریا به دو نام دریای تبرستان (طبرستان) یا دریای مازندران نام برده شده که در اسناد و دایره المعارف های معتبر نیز هر دو نام، مهر تاییدی بر ایرانی بودن این دریا در طول تاریخ بوده است. این دریا به نام مازندران ثبت و شناخته شده است و اسناد موجود در این زمینه نشان می دهد ایرانیان آن را قرنها دریای تبرستان می خواندند ولی چون واژه مازندران میان بومیان تبرستان جایگزین گشته آن را دریای مازندران می خوانند. در هیچ کدام از نام های قدیمی نام خزر نبوده و از دوره قاجار این نام مجعول و غیر ایرانی وارد اسناد از جمله قراردادهای ننگین گلستان و ترکمنچای شده است؛ خزر نامی است برگرفته از قوم خزر که در بخش شمالی دریا ساکن شده اند و قومی غیر ایرانی و ستیزه جو و مهاجم بودند و هر از گاهی به شهرهای ایران و ارمنستان و آذربایجان که جزو قلمرو ایران بودند هجوم می آوردند.

 

 نامهای دیگر این دریا عبارتند از :

دریای قزوین: که این نام عربی شده نام باستانی آن کاسپیَن می‌ باشد. این نام امروزه از سوی کشورهای عربی به شکل بحر القزوین استفاده می‌شود.

دریای هیرکانی: امروزه استعمال نمی‌شود.

دریای آبسکون: امروزه استعمال نمی‌شود.

دریای تبرستان: امروزه استعمال نمی‌شود.

دریای ساری: امروزه استعمال نمی‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:29  توسط مریم پوررسول درزی  | 

بشقاب پرنده در آسمان ایران


 

       

 

 

   بشقاب پرنده در آسمان ایران

 

    از بهترین و شاید کم نظیرترین مدارک رویارویی بشقاب پرنده ها و هواپیماهای نظامی مربوط به سال 1976 و تقابل این اشیا ناشناس پرنده و جت های فانتوم  در محدوده آسمان شهر تهران است که تا به امروز برخی از زوایای این حادثه همچنان در پرده ابهام قرار دارد .

 (این ماجرا مربوط به دو سال قبل از انقلاب اسلامی ایران است )این واقعه هنگامی رخ داد که در 19 سپتامبر1976 مرکز فرماندهی نیروی هوایی  ایران شی پرنده ناشناسی را در محدوده آسمان تهران شناسایی کرد, نکته مهم در این حادثه تاثیرات ناشناخته الکترومغناطیسی شی پرنده ناشناس بروی سیستمهای الکترونیکی بود .

دو فروند هواپیمای جت فانتوم F-4 که به صورت مستقل اقدام به رهگیری اشیا ناشناس پرنده

(UFO) کرده بودند تمامی سیستمهای الکترونیکی و ارتباطی آنان مختل شده و از کار افتادند و حتی در یک مورد هواپیما قادر به شلیک موشکهای خود به هدف نیز نبود وهر دو به ناچار از شی پرنده دور شدند .

این حادثه به سرعت مورد توجه سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا(DIA) , سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(CIA) قرار گرفت و تعدادی از پرسنل ایرانی که مستقیما در این حادثه حضور داشتند مورد بازجویی قرار گرفتند. اگر چه با گذشت زمان برخی از این نکات مبهم و سوالات بی پاسخ آن به تدریج با خارج شدن و انتشار مدارک مربوط به این حادثه از حالت محرمانه بودن روشن شده است اما همچنان نکات و ابهامات بیشماری وجود دارد که به نظر نمیرسد تنها با بررسی  این حادثه امیدی به یافتن پاسخی برای آن داشت اما میتوان امیدوار بود که با در کنار هم چیدن مجموعه مدارک بدست آمده از حوادث مختلف به نتیجه ای مثبت دست یافت .

شرح واقعه

در حدود ساعت ۰:30 بامداد روز 19 سپتامبر1976مرکز فرماندهی نیروی هوایی  ایران چندین تماس تلفنی در فواصل زمانی کوتاه از منطقه شمیران در شمال تهران دریافت میکند که تعدادی از آنان گزارش دیدن یک شی پرنده در آسمان و تعدادی دیگر از دیدن یک شی نورانی شبیه به هلیکوپتر خبر میدادند . هنگامی که مرکز فرماندهی نیروی هوایی مطمئن شد که هیچ هلیکوپتر و هواپیمایی متعلق به نیروی هوایی و یا سازمان دیگر در آن محدوده حضور ندارد با تیمسار همافر نادر یوسفی جانشین فرمانده عملیات نیروی هوایی تماس گرفته میشود و در جریان امور قرار میگیرند .

تیمسار یوسفی در اولین واکنش, احتمال مشتبه شدن ساکنین شمیران از دیدن ستاره زهره که درآن فصل از سال درخشانترین اجرام سماوی است به جای شی ناشناس نورانی میدهد اما بعد از صحبت با برج مراقبت فرودگاه مهرآباد و گزارش آنان مبنی بر دیدن یک جرم نورانی که بسیار بزرگتر از یک ستاره است این فرضیه منتفی میشود و تیمسار یوسفی تصمیم به شناسایی و رهگیری این شی نورانی ناشناس میگرد .

در حدود ساعت 01:30 بامداد یک فروند هواپیمای فانتوم F-4 از پایگاه هوایی  (همدان) به پرواز در می آید و با حداکثر سرعت به سمت تهران و محل رویت شی ناشناس پرنده حرکت میکند , در فاصله 70 مایلی (112 کیلومتر) هدف , خلبان از رویت بصری یک شی ناشناس نورانی خبرمیدهد( که محتمل نور زیادی ساطع میکرده که از این فاصله تشخیص داده شده) و به سمت شی ناشناس نورانی حرکت میکند , در فاصله 25 مایلی ( 40 کیلومتری) شی ناشناس ناگهان تمام دستگهای مسیریاب(قطب نما و...) و سیتمهای الکترونیکی هواپیما به همراه سیستمهای ارتباطی مختل میشوند و از کار میافتند و خلبان درمانده و متحیر از این حوادث بعد از سعی و تلاش بیهوده برای تسلط بر امور تصمیم به بازگشت به پایگاه  میگیرد اما تمامی سیستمهای هدایتی و ارتباطی هواپیما در راه بازگشت به پایگاه بعد از دور شدن از شی ناشناس به حالت عادی خود بازمیگردند .

در ساعت 01:40 بامداد دومین هواپیمای جت فانتوم به خلبانی سرهنگ دوم همافر پرویز جعفری برای شناسایی شی ناشناس به پرواز در می آید . علاوه برمشاهده سرهنگ جعفری و کمک خلبان  , رادار هواپیما نیز خبر از وجود یک شی پرنده در فاصله 27 مایلی(43 کیلومتری) هواپیما میدهد . این شی نورانی از نظر بزرگی در انداره هایی شبیه به یک هواپیما بوئینگ 707 است و در حال حاضر باسرعت 150 مایل (240 کیلومتر) در ساعت به سمت جنوب در حال حرکت است و در فاصله 25 میلی(40 کیلومتر) هواپیما قرار دارد, این شی ناشناس گاهی حرکت میکند و گاهی هم در آسمان ثابت است . هنگامی که سرهنگ پرویز جعفری در 25 مایلی (40 کیلومتری) شی ناشناس نورنی قرار داشتند مشاهدات بصری خود را اینگونه بیان گزارش میکند :

تشخیص اندازه دقیق شی نورانی به دلیل نور زیادی که از این شی ساطع میشود دشوار است . رنگهای این شی نورانی به صورت متناوت میان رنگهای آبی , سبز, قرمز و نارنجی متغیر و تغییر رنگ آن منظم است و به سرعت رنگها تغییر میکنند . فاصله تغییر رنگها خیلی کم و کمتر از یک ثانیه بیشتر میان تغییر رنگها فاصله نیست .

در همان هنگام که هواپیما در حال حرکت به سمت جنوب و شی نورانی ناشناس بود شی ناشناس کوچک تری از شی بزرگ ابتدایی جدا شده و با سرعت زیاد به سمت هواپیمای سرهنگ جعفری حرکت میکند , سرهنگ جعفری به تصور اینکه مورد حمله قرار گرفته است ,اقدام به رهگیری شی دوم کرده و با استفاده موشک سایدوایندر تصمیم به حمله میگیرد ولی در لحظه شلیک موشک به ناگهان تمام سیتمهای کنترل موشک و سیتمهای ارتباطی از کار می افتد . خلبان با دیدن این شرایط با یک شیرجه سریع و تحمل فشار جی زیاد اقدام به چرخش و گریز از مهلکه میکند اما شی دوم ناشناس تا مدت زمان کوتاهی اقدام به تعقیب هواپیما تا فاصله 5 مایلی(7.5 کیلومتر) میکند و بعد از دور شدن هواپیمای جت فانتوم اقدام به بازگشت به سفینه مادر میکند و سفینه مادر (همان سفینه بزرگ نورانی ابتدایی) بر طبق مکالمات خلبانان هواپیما اقدام به دور شدن از موقعیت با سرعت صوت میکند و باز هم به محض دور شدن هواپیما از شی ناشناس نورانی تمامی سیستمهای هدایتی و ارتباطی هواپیما به حالت طبیعی خود باز میگردند .
در فاصله زمانی کوتاه خدمه هوایپمای جت فانتوم F-4 مشاهده میکنند شی نورانی کوچک تری نسبت به شی نورانی بزرگ ابتدایی از شی نورانی بزرگ جدا میشود و با سرعت نسبتا زیادی به صورت زاویه دار و مورب به سوی پایین در حال سقوط(یا فرود) است سرهنگ جعفری از فرصت استفاده کرده و در ارتفاع پایین تصمیم به نزدیک شدن به شی نورانی در حال سقوط میگیرد اما پیش از آن شی پرنده بعد از پرواز بر فراز فرودگاه مهرآباد, درمکانی در اطراف فرودگاه مهرآباد با همان نور خیره کننده فرود می آید و تمام سیستمهای الکترومغناطیسی و ارتباطی در آن محدوده از کار می افتد . هواپیماهای غیر نظامی که در آن زمان در حال نزدیک شدن به فرودگاه مهرآباد بودند و یا در حال تماس با برج مراقبت فرودگاه مهرآباد بودند همگی مدعی قطع شدن یکباره ارتباط خود با برج مراقبت فرودگاه مهرآباد شده اند اما با تلاش سرهنگ شاهرخی و کمک خلبان هواپیما در حالی که تمام سیستمهای الکترونیکی هواپیما از کارافتاده بود هواپیمای جت F-4 موفق به نزدیکی به شی ناشناس میشوند که در گزارش مشاهدات به شکل یک استوانه تخم مرغی شکل توصیف شده است که نوری کمتر نسبت به سفینه مادر سطح آنرا پوشانده بود و چراغهای چشمک زن به صورت یک کمربند به دور آن وجود داشت . روز بعد خلبانان دومین هواپیمای فانتوم با استفاده از هلیکوپتر با پرواز بر فراز منطقه سعی در پیدا کردن محل فرود شی ناشناس پرنده داشتند اما هیچ رد و اثری نیافتند اما تصمیم گرفته شد محل تقریبی فرود شی ناشناس پرنده در یک دایره با استفاده از دستگاهای ردیاب امواج رادیویی و بررسی تششعات مختلف (رادیو اکتیو و ....) بررسی شود که در هنگام این جستجو امواج رادیویی گوش خراشی در همان اطراف از یک خانه کوچک که در همان نزدیکی بود دریافت شد و وقتی از ساکنین خانه در مورد اینکه شب گذشته مورد غیر عادی ندیده اند سوال شد آنان پاسخ دادند که دیشب صداهای عجیب شنیده و همراه آن  نورهای عجیب مانند صاعقه دیده اند .

هیچگونه گزارشی از بازجویی اعضای این خانواده و یا منبع این امواج گوش خراش و حتی نتایج تحقیقات بررسی تششعات منتشر نشده است و بعد از سقوط شاه نیز هیچ مدرکی در این زمینه یافت نشده و مطالب بالا بر اساس مدارک گفته شاهدان این واقعه و مطالب منتشر شده از سوی سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا نوشته شده است .

+ نوشته شده توسط نورمحمد دامن پاك در پنجشنبه هفتم بهمن 1389 و ساعت 7:54 | نظر بدهید
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:16  توسط مریم پوررسول درزی  | 

چند عکس فوق العاده عجیب و غریب از مراسم جن گیری

برگزاری مراسمی که به مراسم جن گیری معروف شده است توسط رهبران و بزرگان معنوی برگزار میشود.

در آن فردی که قرار است جن گیری شود لباس سفید موپوشد و درون دایره ای که با علامت ها و فلش ها و خطوط زرد و قرمر علامت گذاری شده میخوابد

رهبر معنوی ۵۰ ساله که اسم واقعی‌اش Hermes Cifuentes است به بدن شرکت کننده ها از فرق سر تا نوک پا چرک و کثافت می‌مالد و آنها را مجبور می‌کند در طول مراسم درون چاله عمیق و کثیفی بمانند.

گفتن اینکه آیا روش های مرموز برادر هرمس نتیجه می‌دهد سخت است، ‌اما این رهبر معنوی ظاهرا باتوجه به درخواست های زیادی که از او می‌شود کار درست را انجام می‌دهد. شرکت کننده ها درحالیکه بین شعله های آتش دراز می‌کشند، در طول مراسم باید صبر و حوصله زیادی داشته باشند.

حدود ۱۰ نفر از مردم هر هفته به La Cumbre، Valle del Cauca در کلمبیا می‌آیند که با برادر هرمس مشورت کرده و آیین شفا دادن و جن گیری را اجرا کنند. تعداد زیادی از آنها چشم هایشان را نیز با نوار سیاه می‌بندند و بین نوارهای سبز و سفید می‌ایستند تا برادر هرمس کار جادویی خودش را انجام دهد.

و درنهایت برای پایان دادن به این مراسم عجیب اطراف شرکت کننده ها با شمع و میوه تزئین شده و روی سرشان تخم مرغ می‌گذراند. سپس فرد شفادهنده آیین مخصوص خودش را با قرار دادن دست هایش روی بدن و سر شرکت کننده به خوبی اجرا می‌کند.

*

*

*

*

*

*

*

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:11  توسط مریم پوررسول درزی  | 

بهترین غذای چینی ، باور نمی کنید

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 9:57  توسط مریم پوررسول درزی  | 

مکان های توریستی کشور آلمان

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:49  توسط مریم پوررسول درزی  | 

بخوانید

ارزش نهایی هر کس به اندازه ی حرف هایی است که برای نگفتن دارد....

تشخیص ها
برنارد شاو حکایت می کرد که وقتی 12 ساله بودم مریض شدم قبل از آمدن پزشک مادرم عقیده داشت سرخک گرفته ام و پدرم کسالت مرا مخملک حدس می زد،وقتی دکتر آمد او هم آنژین تشخیص داد،اما در حقیقت چون درس جغرافی را یاد نگرفته بودم عملا خود را به ناخوشی زده بودم!

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:36  توسط مریم پوررسول درزی  | 

زیباست

هرگز زانو نخواهم زد حتی اگر آسمان کوتاه تر از قامتم گردد. کوروش کبیر

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:30  توسط مریم پوررسول درزی  | 

گفته ها

قلمی از قلمدان قاضی افتاد.
شخصی که آنجا حضور داشت گفت :
جناب قاضی کلنگ خود را بردارید.
قاضی خشمگین پاسخ داد:
مردک این قلم است نه کلنگ.
تو هنوز کلنگ و قلم را از هم باز نشناسی؟
مرد گفت:
هر چه هست باشد،
تو خانه مرا با آن ویران کردی ... !

(عبید زاکانی)

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:25  توسط مریم پوررسول درزی  | 

عکس های ترسناک خورده شدن کارگری توسط ماهی

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:57  توسط مریم پوررسول درزی  | 

آفتاب پرست

  

عکس های زیبا و دیدنی از آفتاب پرست

عکس های زیبا و دیدنی از آفتاب پرست

عکس های زیبا و دیدنی از آفتاب پرست

عکس های زیبا و دیدنی از آفتاب پرست

عکس های زیبا و دیدنی از آفتاب پرست

عکس های زیبا و دیدنی از آفتاب پرست

عکس های زیبا و دیدنی از آفتاب پرست

عکس های زیبا و دیدنی از آفتاب پرست

عکس های زیبا و دیدنی از آفتاب پرست

عکس های زیبا و دیدنی از آفتاب پرست

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:52  توسط مریم پوررسول درزی  | 

درباره ای اشتیاق بزرگ ( دیدار با دکتر سیروس سهامی)

« در اینجا چهار زندان است/ به هر زندان دو چندان نقب/ در هر نقب چندین حجره / در هر حجره چندین مرد در زنجیر» (احمد شاملو)

در هنگامه زیستن در اعماق سیاهی ها ، هنگامی که قدرت با کفی در دهان نه تنها منع ات می کند از هرگونه ارتزاق و سامان دادن غم نان بلکه خطی می کشد دورات تا سرتاسر وجودات و با چشم های از حدقه درآمده ، می پایدات که مبادا پا از خط فراتر نهی. هنگامی که هر کوتوله دست در دست قدرت و هماغوش با قدرت بر سر نرخ فروش ات چانه می زند تا طرحی دراندازد که پرونده ای قطورتر گردآورده و نابودی ات را به نظاره بنشیند. هنگامی که به هرجا پا می نهی تفعن ناشی از رسوخ کثافت کوتوله ای به مشام می رسد که نه تنها راه می بندد بلکه به قصد کینه پرونده می سازد تا سرسپردگی اش را به قدرت تام و تمام به رخ کشد، هنگامی که هر کوتوله داعیه دار اصلاح از آخور ضد اصلاح نشخوار می کند تا ذات بود و نبود را به نمایش گذارد و باب امید را گِل بگیرد، هنگامی که آنکه با تو می خندد و جام به جام می زند دست در دست حسادت و کینه ، در آنسو خیانت پیشه می کند و هم صدا با کوتوله ای سرود فتح قدیمی را زمزمه می کند، هنگامی که آنکه در برابرات حرف ارادات می زند در دل به زیر کشیدن ات را حتی از این سکوی بی مقدار بودن آرزو می کند. هنگامی که آنکه که سنگ صبورات است و مایه بودات جلای وطن می کند و دل به طوفان هرچه باداباد می سپارد و تو میمانی خانه ای خالی و یم مشت حرف های در دل مانده که گویی سنگی است که سنگین ات می کند که زودتر غرق شوی در این سیاهی ها . هنگامی که آنکه دل بسته اش بودی و پایه هستی ات دل به خاک می سپارد بی آنکه بگوید بی دلداری پدر چه کنی در این هنگام.....

شاید به تقدیر و شاید به طبیعت ، نمی دانم به هر چه شاید، اشتیاقی بزرگ سر باز می کند و دیداری مهیا می شود با آنکه اشتیاق دیدارش سال هاست که در دل مانده است. فرهیخته ای که جوبیار علمی به همت او در این وانفسای سیطره کوتوله ها جاری ست. با اولین جمله دست ات می بندد و تمامی گوش می شوی تا دل بسپاری به حرف های مگوی تا دلگرمی ، تا احساس آرامش، تا پایداری و بردوام بودن، تا امید به تغییر در فردای فروپاشی

  وقتی می بینی تمامی رنج هایت در برابر رنج هایش ، کوچک و حقیر است . وقتی می بینی با تمامی ناملایمات و سختی ها هنوز ایستاده است. وقتی می بینی که هنوز واژه ها را پاس می دارد و قلم را حرمت می نهد. وقتی از عمق شناخت و درک علمی اش با این همه رنج ، شگفت زده می شوی. وقتی از عدم پشیمانی اش از ایستادگی اش آگاه می شود. وقتی معیاری می شود در سنجش با خودات و آنانی که ادعا  فرهیختگی دارند. وقتی به هیچ بودن کوتوله ها در برابر چنین عظمتی پی می بری که قیاسی مع الغارق است. وقتی که بر دوام  آنچه می اندیشی ، آنچه بیان می کنی و راهی که می روی تاکید می کند و استواری ات را در میان این همه سیاهی ها خواهان است

در این هنگامه است که دل قوی می داری ، سر بر می افرازی ، بگذار تمامی رنج ها و ناملایمت ها و سختی ها افزون شود بگذار هماغوشی کوتوله ها و قدرت همچنان بردوام باشد چرا که در همیشه به یک پاشنه نچرخیده است. بگذار منع ات کنند از تمامی آنچه که شایسته اش بوده ای  ولی نداشته ای و از داشتن اش منع شده ای.  باکی نیست چرا که بر این شیوه دوامی نیست دریچه فروپاشی و تغییر خیلی وقت است گشوده شده و تعفن کوتوله ها زودوده خواهد شد و  رایحه خوش شایستگی به مشام خواهد رسید.


+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:47  توسط مریم پوررسول درزی  | 

آدم های ...

آدم هاي بزرگ در باره ايده ها سخن مي گويند

آدم هاي متوسط در باره چيزها سخن مي گويند

آدم هاي كوچك پشت سر ديگران سخن مي گويند

 

آدم هاي بزرگ درد ديگران را دارند

آدم هاي متوسط درد خودشان را دارند

آدم هاي كوچك بي دردند

 

آدم هاي بزرگ عظمت ديگران را مي بينند

آدم هاي متوسط به دنبال عظمت خود هستند

آدم هاي كوچك عظمت خود را در تحقير ديگران مي بينند

 

آدم هاي بزرگ به دنبال كسب حكمت هستند

آدم هاي متوسط به دنبال كسب دانش هستند

آدم هاي كوچك به دنبال كسب سواد هستند

 

آدم هاي بزرگ به دنبال طرح پرسش هاي بي پاسخ هستند

آدم هاي متوسط پرسش هائي مي پرسند كه پاسخ دارد

آدم هاي كوچك مي پندارند پاسخ همه پرسش ها را مي دانند

 

آدم هاي بزرگ به دنبال خلق مسئله هستند

آدم هاي متوسط به دنبال حل مسئله هستند

آدم هاي كوچك مسئله ندارند

 

آدم هاي بزرگ سكوت را براي سخن گفتن برمي گزينند

آدم هاي متوسط گاه سكوت را بر سخن گفتن ترجيح مي دهند

آدم هاي كوچك با سخن گفتن بسيار، فرصت سكوت را از خود مي گيرند

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:45  توسط مریم پوررسول درزی  | 

تقدیم به شما

 
جملات فوق العاده ارزشمند
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:43  توسط مریم پوررسول درزی  | 

بخوانید و خود را هیپنوتیزم کنید

هرگاه دچارگرفتاری می شویم،لذت های بی نهایتی راکه خداونددراختیارمان نهاده ازدست می دهیم درحالی که ذات اقدس حضرت رب امکان تجربه آن رایعنی دریافت لذتهای زیبای زندگی به ماداده است برای دستیابی به این لذت هاورفع صددرصداین گرفتاریهابایستی هرآنچه که نسبت به آن عادت کرده ایدودوست می دارید رابرای مدتی که درحال تمرین هستیدراکنارگذاشته تابیشتربه مقصدوخواسته خودبرسید.رسیدن به آرامش درسایه رهائی ازجسم وفاصله گرفتن ازچیزهائی است که به آن وابستگی دارید ،اولین مرحله ازانجام خودهیپنوتیزم رهائی ازتعلقات است .

 مراحل يازده گانه:1شروع خواب مصنوعي: مکاني ساکت و دنج پيدا کنيد ، آرام روي صندلي اي راحت بنشينيد و يا در جايي نرم دراز بکشيد (گذاشتن موسيقي اي آرام يا صداي طبيعت مي تواند کيفيت کار را بهتر کند). سپس چشمها را بسته و از10تا 1 به صورت معکوس بشماريد به طوريکه شماره ها يک در ميان با دم و بازدم تنظيم شوند ، مثلا با شماره10،نفسي عميق بکشيد و 15 ثانيه نگهداريد سپس با شماره 9 بيرون دهيد و همينطور الي آخر. . . در ضمن تصور کنيدلحظه به لحظه و با هر شماره بدن شما سنگينتر مي شود.

2رها سازي پاها: ابتدا پاي راست خود را از انگشتانش تا کمر (يا تا زانو(در ذهن مجسم کنيد . آن را احساس کنيدو در ذهن خود تصور کنيد که تمام اجزاي آن مثل خمير شل ، گرم و سنگين شود ؛ سنگين سنگين ،اين کلمه را 5 بارتکرار کنيد ؛ وارد جزئيات شويد و سعي کنيد به ترتيب عمل کنيد يعني به خود القا کنيد که پاي راستتان تا کمر از نوک انگشتان ، پاشنه پا ، کف پا، ساق پا، ران و... همه و همه شل ، سنگين و گرم شده اند بعد همينطور پاي چپ)براي اينکار مي توانيد در ذهن خود 5 بار به پاهايتان دستور بدهيد که آرام سنگين و گرم شو و بگوييد لحظه به لحظه پاهايم گرمتر و سنگينتر و شل تر مي شوند (. احساس سه کلمهً گرم ، سنگين و شل را مدام در ذهن خود تکرار کنيد .

3رها سازي تنه: يک نفس نيمه عميق و آرام بکشيد و همه بدنتان را رها کنيد.حالا عضلات شکم ، سينه ،سرسينه ها و پهلوها را رها کنيد ؛ تصور کنيد تمام قسمتهاي بدنتان شل شده اند لذا اين قسمتها را ، راحت ، آسوده، شل ، سنگين و گرم شده باور کنيد ، مي توانيد 5 بار ذهني بگوييد از کمر تا کتفم شل و سنگين شده و لحظه به لحظه گرمتر و شل تر و روانتر مي شود )به تصوير کشيدن اجزاء بدن در ذهن به صورت ماده اي مثل خمير يا هر ماده اي که در حال وارفتن و روان شدن باشد بسيار کمکتان مي کند(

4رها سازي دستها: منظور قسمت مچ دست تا انگشتان مي باشد ؛ پس ابتدا دست راست و سپس چپ خودرا رها و شل کنيد ،دقيقا مانند مراحل قبل ؛يعني تصورکنيد تمام اجزاي دست مورد نظر شل و سنگين شده .بهتراست از نوک انگشتان شروع کنيد و 5 بار به خود بگوييد دست چپم شل و سنگين شده است ،آرام و رها .

5رها سازي کتفها و بازوها: کتفها و بازوهايتان را شل ، سنگين و بدون هيچ انقباضي قرار دهيد(همانطور که بااعضاي قبلي رفتار کرديد)، مي توانيد تصور کنيد همينطور که بازوهاي شما سنگين، شل و گرم مي شوند به تدريج مثل خميري نرم ، روان به سوي پاهايتان در جريان است .

6رها سازي سر: حال نوبت عضلات گردن ، فک ، چانه ، صورت ، لبها ، گونه ها ، پيشاني ، گوشها ، ماهيچه هاي زير چشم و موها رسيده است .تصور کنيد اختيار اين قسمتها دست شما نيست و همه شان شل ، گرم ،سنگين و مايع شده اند ؛ رهايشان کنيد و در ذهن ببينيد صورتتان آرام و آسوده شل شده است .

7چسباندن پلکها: اکنون تصور کنيد پلکهايتان شديداً به هم چسبيده اند ، يعني تصور کنيد آنها را با قويترين چسب دنيا به هم چسبانده اند و شما در ذهن خود مجسم کنيد که نمي توانيد چشمهايتانرا باز کنيد آرام آرام عضلات صورت را شل کرده و رهايشان کنيد .

8پاکسازي آلودگيها: در اين مرحله در ذهن و خيال خود تصور کنيد هوايي زلال و شفاف (ترجيحا قابل رويت( به درون ريه هايتان مي فرستيد به طوری که این هواعلاوه برریه هاواتم های اجزای دیگربدن نیزواردشده و همه عضلات داخلي و ماهيچه ها و مغزتان را پاک پاک پاک ، صاف و زلال و شفاف مي کند و به همين دليل هواي وارد شده سياه رنگ مي شود ؛ پس در بازدم ، آن رنگ سياه که در واقع بيماريها ، نقطه ضعفها ، ناراحتي ها ومشکلاتتان است بيرون مي رود . اين تنفس شامل دم پاک و بازدم سياه رنگ را مرتب تکرار کنيد و تصور کنيد که بابيرون رفتن تنشها و بيماريها به صورت دود سياه ، لحظه به لحظه شادابتر و سرحالتر مي شويد و رفته رفته رنگ سِاه بازدمها نيز کمتر مي شود تا آنجا که هم دم و هم بازدمتان زلال و شفاف و پاک مي شوند و در واقع تمام سلولهاي بدنتان را پاک و تميز و جوانتر شده مي بينيد .

9افزايش کيفيت آرامش: تصور کنيد کنار دريا در ساحلي بسيار زيبا يا کنار رودخانه اي جنگلي يا در باغي سرسبز و آرام يا روي تشکي نرم و لطيف يا قايقي راحت در وسط اقيانوسي آرام زير گرماي مطلوب خورشيد ونسيم خنک پرطراوتي(و خلاصه هر مکان و فضاي آرامشبخشي که بودن در آنجا را دوست داريد )دراز کشيده ايد ؛ احساس کنيد که نسيم دريا يا صداي آب شما را آرام و آرامتر مي کند ، خورشيد به صورت حرارتي مطبوع بر شما مي تابد وبدنتان را نوازش و گرم مي کند . حالا در ذهن بگوييد لحظه به لحظه آرامتر مي شوم ، دستهايم ، پاهايم ،کمرم ،سينه ام ،شکمم ،عضلات صورتم همه سنگين و سنگين تر مي شوند .دست چپم ، ، سنگين شده سنگين سنگين ، دست راستم شل و آرام شده سنگين سنگين ، گرم گرم ؛ هر نفسي که مي کشم مشکلات ، تنشها ،بيماريها و انقباضها ازبدنم حذف ميشود و من آرام و راحتم ، پاهايم ، سينه ام و سرم سنگين و گرمند ، من راحتم من آرامم . در اوج نشاط وآرامش ، آسوده و راحت ، رها و آزاد و شاد و اميدوار .(دقت کنيد که تکرار اين کلمات و تصور کردن دوباره اجزاي بدن به صورتي آرام در افزايش کيفت آرامش شما بسيار مهم است.

10تلقين خواسته ها:اين مرحله ، مرحله تلقين دقيقتر آمال است ؛ هر چه مي خواهيد و هر آرزوئي که داريد به صورت جمله اي کوتاه در ذهن خود بيان کنيد مثلا بگوئيد من هر لحظه به لحظه و روز به روز از هر لحاظ بهتر مي شوم يا من در درسها يا کارم موفق هستم ،يا من ثروتمندم ،يا من سالمم . حتما اين جملات را به زبان حال (نه اينکه از اين به بعد مي خواهم باشم)و با ساختاري مثبت بيان کنيد (ا زکلمات منفي و کلمه نه خودداري کنيد) . جملات را چندين بار تکرار کنيد و تصور کنيد که به هدف خود رسيده ايد .دوستان را ببينيد که برايتان شادماني مي کنند ، صداها را بشنويد که به شما تبريک مي گويند ، افراد و دوستان شما را در بغل کرده مي بوسند و موفقيتتان را تبريک ميگويند ،احساس بسيار بسيار خوبي داريد .خوش به حالتان.

11 بيدار شدن از خواب مصنوعي: آرام آرام از 1 تا 10 بشماريد ، با هر شماره تنفس را تندتر کنيد کوتاه و سريع، و به خود بگوييد وقتي به 10 رسيدم چشمهايم را باز مي کنم ، شاداب و سر حالم ، کاملا با نشاط و سرحال ،خوشحال و پر انرژي . انگشتان پاي راست را تکان بدهيد ، آنگاه انگشتان پاي چپ ،ساق پاي راست و ساق پاي چپ؛رانها را به حرکت درآوريد ؛ پاها را بالا بياوريد ؛ دستهايتان را تکان دهيد ؛ گردنتان و عضلات صورت را منقبض کنيد ،تکان بخوريد ، شاد و سر حال چشمها را باز کنيد و بعد از 30 ثانيه بنشينيد با اين عمل شما امواج آلفا مغز خود را فعال مي کنيد .( تذکر مهم اينکه در مرحله 11 حتما با تلقين معکوس ، حالت سنگيني و کرختي بدنتان را حذف کنيد مثلابگوييد پاي چپم سبک شده ، دمايش عاليست و راحتم ، همچنين حتما تلقين کنيد من بعد از بيداري شاد و سرحال وپر انرژي مي شوم ، تمام اعضاي بدنم در حالت عادي راحتتر و پر انرژي اند.

نکاتي بيشتر:

تقسيم کردن بدن به اجزاي بيشتربدين منظور است که عمل تن آرامي به آساني امکانپذير شود .زيرا مغز فرمانهاي جزئي را سريعتر از فرمانهاي کلي به اجرا مي گذارد . پس بدن خود را قسمت به قسمت شل کنيد تا به مرحله مفيد وموثر تن آرامي برسيد.مثالها ، ترتيب و جملاتي که در اين مراحل آورده شده بود بي شک ثابت نيستند ؛ بخصوص در مراحل 9 و 10 تاآنجا که مي توانيد قوه تخيلتان را به کار بگيرد .طبيعتا پس از انجام يکي دو بار مي توانيد متناسب سيستم روحي ،جسمي و نيازهاي خود آنها را تغيير دهيد و سعي کنيد تمام مراحل را براي خود سفارشي (  (Customizeکنید.با توجه به تکنيکهاي  NAC( علم تداعي عصبي شرطي ( در ابتداي مرحله 11 که شروع به برگشت به حالت عادي مي کنيد در ذهن خود تصور کنيد مثلا دست چپتان را مشت کرده ايد . بعدها در مواقع ضروري ، هر وقت و هر جا ، درجمع ، ماشين و محيطي شلوغ يا پرتنش که شما اين کار يعني مشت کردن دست چپتان را انجام دهيد و چشمهايتان را ببنديد ، بلافاصله احساس آرامش مي کنيد و امواج آلفا ، مغز شما را شاد مي کننددر ضمن ذکر اين نکته نيز لازم است که منظور از گفتن فلان جمله در مراحل مذکور آن نيست که آنها را به زبان بياوريد بلکه بايد طوري بيان و احساس شود که کل وجود شما جملات مورد نظر را فرياد کند.مي توانيد جملات مورد نظر را با تنظيم زمانبندي مناسب ،همراه موسيقي اي ملايم بر روي يک نوار کاست ذخيره کرده و از آن در حين انجام دادن مراحل استفاده کنيد .مسلما رفتن به حالت Relaxation و اعمال مشابه براي عوض کردن اجتماع يا آدمهاي اطرافتان نيست بلکه روشي است تا شما را با روحتان آشتي دهد و قدرتهاي نامتناهي اي که خداوند متعال در اختيارتان قرار داده را به کنترل شما درآورد تا بوسيله آنها بتوانيد در برابر محيط ، موقعيتها ، فرصتها و افراد پيرامونتان بهترين تصميم و عکس العمل را به کاربنديد

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:41  توسط مریم پوررسول درزی  | 

تصاویر

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 11:40  توسط مریم پوررسول درزی  | 

سایت های جغرافیایی

.

جغرافیا

توضیحات درباره سایت

لینک سایت

علم جغرافیا
سایتی بسیار مفید دارای متن کتب درسی جغرافیا و مقالات و مواد آموزشی و متن کتب درسی مربوط به استان ها گروه درسی چغرافیا

وبلاگی با هدف ارتقاي آموزش جغرافیا ، ارتقاي ديدگاه هاي علمی، معرفي برخي از شيوه هاي نوين آموزش،  پاسخ به پرسش ها،معرفي  سايت ها و نرم افزارهاي جغرافیا ،طرح پرسش ها و سرگرمي

آموزش جغرافیا در ایران

 سايت تخصصي علوم آب- شامل هيدرولوژي منابع آب سيستم اطلاعات جغرافيائي و سنجش از دور

ايران هيدرولوژي

سایتی دارای مطالبی درباره جغرافیا و زمین شناسی

joghrafia

آموزش زمین شناسی و جغرافیا برای کودکان به فارسی

جغرافیا برای کودکان

وبلاگ تخصصی دانش جغرافیا جغرافیا برای همه
ارائه مقالات، تحلیل ها، اخبار وغیره در حوزه مباحث جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک

ژئوپلیتیک و جغرافیای سیاسی

مختصری از تاریخ علم جغرافیا - بررسی مختصر تعدادی از جغرافیدانان در زمانهای قدیم و عصر حاضر ممالک مختلف تاریخ علم جغرافیا
مقالات و اخبار جغرافیا geography-class
دیدگاههاو کاربردهای جغرافیا درزمینه توسعه پایدار و محیط زیست توسعه پایدار و جغرافیا
جغرافیای شهرستان فریمان - یادداشتهای معلم جغرافیا جغرافیای شهرستان فریمان
شناخت توانمندی علم جغرافیا جغرافیا علمی برای زندگی
گروه جغرافیای شهری دانشگاه چمران جغرافیای شهری خوزستان
جغرافیای آنارشی - رهیافتی پسامدرن - استراتژی این وبلاگ به چالش کشیدن پارادایم تئوریک مسلط بر جغرافیای ایران یعنی تفکر پوزیتیویستی میباشد جغرافیای آنارشی
   
جغرافیای ایران

 فارسی و انگلیسی ::: همه چیز درباره کویر وشهرهای کویری وکویرهای ایران و دریاچه های نمک ونیز اخبار و مقالات و تصاویر در این زمینه ها

بیابان های ایران

 تصاوير ماهواره اي زنده از كشور ايران

تصاوير ماهواره

کوه های ایران و قلمرو کوهستانی ایران - انگلیسی و فارسی کوه های ایران
وبلاگ دانشجویی جغرافیایی دانشگاه زابل -دارای بخش های: اطلاعات کلی در مورد شهرهای مختلف ایران، تازه های علم جغرافیا، مطالبی در مورد جغرافیای جهان، سایت های مختلف جغرافیایی جغرافیا دانشگاه زابل
نشریه ی الکترونیکی جغرافیای ایران persiangeo
انجمن علوم ژئوماتیک ایران geomatic.ir
   
مجلات جغرافیا
نشریه ی الکترونیکی جغرافیای ایران persiangeo
فصلنامه تحقيقات جغرافيايي  فصلنامه تحقيقات جغرافيايي 
(دوفصلنامه جغرافيا و توسعه ناحيه اي (ضميمه مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني دوفصلنامه جغرافيا و توسعه ناحيه اي
فصلنامه دانش جغرافيا  فصلنامه دانش جغرافيا 
   
هواشناسی و آب و هوا
نویسنده وبلاگ یوسف صبحانی نسب دانش آموخته رشته جغرافیاگرایش انسانی و رشته هواشناسی جغرافیا و هواشناسی
خبرهای هواشناسی و آخرین وضعیت جوی ایران از سایت صدا و سیما وضعیت جوي ايران
اخبار هواشناسی در سایت ایران خبر وضعيت اب و هوايي
اطلاعات آب و هوايي توسط سازمان گردشگري

itto

آب و هوا ، شرايط محلي و نقشه هاي ايران

weatherhub

   
نقشه ها و تصاویر
جستجوي دقيق آدرس شما روي نقشه زمين نقشه زمين
نقشه ها از سایت گوگل google maps
سازمان نقشه برداری کشور سازمان نقشه برداري
جامعه نقشه برداران ایران issiran.org
این گالری سعی دارد تا مجموعه ایی از تصاویر مربوط به جغرافیا (مخصوصا جغرافیای طبیعی) را در اختیار علاقه مندان قرار دهد گالری تصاویر جغرافیایی
اطلس واقعی جهان اطلس واقعی جهان
   
مراجع جغرافیا
فرهنگ اصطلاحات جغرافیا با ترجمه فارسی فرهنگ اصطلاحات جغرافیا
فهرست مقالات جغرافیا از دانشنامه ویکیپدیا /fa.wikipedia.org
لینک های انگلیسی مربوط به جغرافیا لینک های جغرافیا
   
   

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:31  توسط مریم پوررسول درزی  | 

بارش برف زاهدان را سفیدپوش کرد

 

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، بارش برف در شهر زاهدان موجب خوشحالی مردم این شهرستان شد به طوری که مردم زیادی برای تماشای این رحمت الهی به خیابان‌ها آمدند.
این نخستین بارش برف زمستانی است که شهرستان زاهدان و ارتفاعات سیستان و بلوچستان را سفیدپوش کرد.
این بارش که در ساعات پایانی شب گذشته به وقوع پیوست و شهروندان زاهدانی را که کم‌کم برای خوابیدن آماده می‌شدند، غافلگیر کرد و لامپ‌های خاموش مجدداً روشن شدند و بیشتر مردم برای تماشای بارش برف به خیابان‌ها و کوچه‌ها آمدند و عده‌ای هم از پشت پنجره‌های منازلشان نظاره‌گر این پدیده زیبای زمستانی هستند.

این نخستین بارش برف زمستانی است که شهرستان زاهدان و ارتفاعات سیستان و بلوچستان را سفید پوش کرد.

براساس اعلام اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان بارش برف در زاهدان 5.5 سانتی ‌متر بوده است.

راهداران اداره کل راه ‌و ترابری سیستان و بلوچستان در محورهای خاش، زابل، کرمان، میرجاوه و زاهدان مشغول انجام عملیات برف ‌روبی و نمک ‌پاشی محورهای حوزه استحفاظی هستند و در حال حاضر تردد در تمام محورهای حوزه استحفاظی اداره کل راه ‌و ترابری استان مشکلی ندارد اما با وجود این استفاده از زنجیر چرخ الزامی است.

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:24  توسط مریم پوررسول درزی  | 

ماهواره های دور زمین

 

ماهواره دور زمین می چرخند ...

بیش از سه هزار ماهواره با سرعت سی و شش هزار کیلومتر در ساعت اطراف کره زمین حرکت می کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی بی بی سی، حضور ماهواره ها در فضا ضمن آنکه فرصت های تازه ای را برای کاوش های علمی بوجود آورده ، چالش های جدیدی را نیز سبب شده است.تعداد زیاد ماهواره ها و فضاپیماهای فعال سبب شده است ، فضا نیز همانند زمین شلوغ شود. در حال حاضر حدود سه هزار و سیصد و هشتاد و پنج ماهواره به دور زمین می چرخند. البته از این تعداد فقط یک هزار و شصت و هفت ماهواره فعال هستند. این ماهواره ها با سرعت سی و شش هزار کیلومتر در ساعت حرکت می کنند.

با توجه به این سرعت بالا، افتادن حتی یک قطره رنگ روی این ماهواره ها می تواند خسارت شدیدی به انها وارد کند. براساس برآوردهای سازمان هوا-فضای امریکا، ناسا، حدود بیست و دو هزار جرم بزرگتر از ده سانتیمتر در فضا و اطراف زمین معلق هستند. تعداد اجرامی که قطر آنها یک تا ده سانتیمتر است حدود پانصد هزار مورد است. با این اوصاف، احتمال برخورد این اجرام کوچک با ماهواره هایی که به دور زمین حرکت می کنند و در نتیجه مخاطرات ناشی از آن ، بسیار است. عمر متوسط ماهواره ها حدود پانزده سال است.

پژوهشگران تلاش می کنند با استفاده از فناوری های جدید ، مانع از رها شدن لاشه ماهواره هایی در فضا شوند که دوره عمر آنها به پایان می رسد. اگر این اقدامات صورت نپذیرد، آثار این مشکلات روی کره زمین نیز محسوس خواهد بود.

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:18  توسط مریم پوررسول درزی  | 

ترین های جغرافیای جهان

بزرگترین قاره : اسیا

بزرگترین کشورجهان : روسیه
شورترین دریای جهان : بحرالمیت
کوچکترین کشور جهان : واتیکان

کوچکترین قاره جهان : استرالیا

        کوچکترین دریای جهان : مرمره

ژرفترین دریاچه جهان : بایکان در سیبری
وسیعترین اقیانوس جهان : اقیانوس ارام
وسیعترین دریای جهان : مدیترانه
پر جمعیت ترین کشور جهان : چین
پر جمعیت ترین شهرجهانتوکیو: 
بلند ترین قله جهان : اورست در هند
شمالی ترین شهر جهان : همرنست در نروژ
بزرگترین درخت جهان : نوعی کاج بنام سکویا در کالیفرنیا به ارتفاع ۱۱۲ متر
بزرگترین کشور مسلمان جهان : اندونزی
بزرگترین شبه جزیره جهان : هند
سردترین منقطه جهان : سیبری در روسیه
بزرگترین دریاچه جهان : دریاچه خزر
بزرگترین مجمع الجزایر جهان : مجمع الجزایر مالزی
طولانی ترین رود جهان : نیل
پهن ترین رود جهان : آمازون
بلند ترین فلات جهان : تبت
وسیع ترین شبه جزیره جهان : عربستان
وسیع ترین صحرای جهان : صحرای بزرگ افریقا
بزرگترین سلسله کوه جهان : آند
عمیق ترین نقطه اقیانوس جهان : مینرانو فلیپین
بزرگترین حیوان زمینی جهان : فیل
بلند ترین حیوان جهان : زرافه
بزرگترین پرنده جهان : شتر مرغ

بزرگترین خلیج جهان : مکزیکو

بلند ترین ابشار جهان : انجل در ونزوئلا

عمیق ترین ناحیه ی : گودال ماریال

عظیم ترین یخچال ها : یخچال های قطب جنوب

پر بارن ترین ناحیه : چراپونچی در هند

کم بارش ترین ناحیه : بیابان اتاکامی

گرمترین ناحیه ی جهان : کویر لوت در ایران

سردترین ناحیه ی مسکونی : اویمیاکن در سیبری

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:9  توسط مریم پوررسول درزی  | 

رشته کوه گرو(گرین)

 

واژه ی گرو ( گری و یا گرین) لغتی بازمانده از زبان فارسی پهلوی و به معنای کوهستان است. مردمان نهاوند و شهرها و روستا های پیرامون هر یک به فراخور لهجه و گویش خود از این واژه     برای نامگذاری رشته کوهی استفاده می کنند که خط الراس آن مرز دو استان همدان و لرستان تشکیل می دهد.

رشته کوههای گرو (گرین)در استان همدان  ودر جنوب شهرستان نهاوند واقع شده اند ،این کوهها جزء زاگرس مرتفع بوده و همه ی ویژگی های رشته کوه زاگرس را دارا می باشد.

کوههای گرین با ارتفاع متوسط 3400تا 3600متر از سطح دریا و حدوداً 2000متر از سطح منطقه (پای کوهها) در جهت شمال غربی – جنوب شرقی کشیده شده اند . طول تقریبی این رشته کوه 60 کیلومتر است.

عبور از کوهها ی گرین با ماشین فقط از طریق گردنه ی گاماسیاب  ممکن است.در بقیه معابر با پای پیاده یا با کمک حیوانات اهلی می توان بین نهاوند و نور آباد لرستان تردد کرد.

دیگر ویژگی زاگرس که در گرو هم بارز است جنس سنگها ست .در این ناحیه هم سنگها عمدتاً رسوبی و از نوع آهکی می باشند.

سومین ویژگی رشته کوه گرو شکل  چین خوردگی هاست، در این کوهها مانند زاگرس  چین ها منظم و محور آنها موازی است.

چهارمین ویژگی زاگرس وجود گسل سراسری است ،این گسل هم از نزدیکی کوههای گرین  می گذرد. برخی جغرافی دانان وجود سراب های پرآب در منطقه را نتیجه ی شکستن سنگها و گسل زاگرس می دانند.

ارتفاعات گرین با اثر گذاشتن بر توده های مرطوب مدیترانه موجب افزایش بارندگی تا حدود دو برابر میانگین بارش استانی می شود و این بارش عمدتاً بصورت برف بوده ودر غنی سازی آبهای سطحی و زیر زمینی منطقه نقش حیاتی ایفا می کند.میانگین سالیانه ی بارش در ایستگاه وراینه561mmگزارش شده است.

کوههای گرو همچنین بر پوشش گیاهی و حیات وحش منطقه اثری شگرف داشته است. و برخی گونه های گیاهی و جانوری کمیاب در این نواحی دیده می شود.

اقتصاد شهرستان بیش از 60 در صد به چشمه ها و سرابهایی وابسته است که از رشته کوه گرو سرچشمه می گیرند.در این میان سراب گاماسیاب با دبی متوسط 5/4 متر مکعب در ثانیه و سراب گیان با دبی 1/1 متر مکعب درثانیه و سراب فارسبان با دبی6/متر مکعب در ثانیه  بیشترین  میزان آبدهی را دارند. رونق کشاورزی شهرستان وابسته به این آبهاست.

یادآوری می شود که کوههای گرین و دره های سر سبز آن و بویژه سرابهای مذکور می توانند زیر ساخت یک منطقه ی ویژه ی  گردشگری را فراهم نمایند. و این امر نیازمند برنامه ریزی و سرمایه گذاری از طرف دولت و بخش خصوصی می باشد.

احداث سد مخزنی هم برای مهار آب و هم دریاچه تفریحی و تولید برق،ایجاد تله کابین و مرکز اقامتی در دامنه و بالای کوه،تقویت پوشش گیاهی و... می تواند به رونق منطقه و ایجاد اشتغال کمک شایانی بنماید. از جمله  توسعه ی ورزشهای چون کوه نوردی ، اسکی و...

کوههای گرو و سراب گاماسیاب سر چشمه رود گاماسیاب تنها رود دائمی استان همدان واز سر شاخه های رود کرخه می باشند. 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:40  توسط مریم پوررسول درزی  | 

مطالب قدیمی‌تر